WooCommerce Multivendor Marketplace - en to fr_FR translation catalogue (555 entries)

en: <p %s>WCFM - Marketplace is installed and active. But there is another multi-vendor plugin found in your site. Now this is not possible to run a site with more than one multi-vendor plugins at a time. %sDisable <b><u>%s</u></b> to make your site stable and run smoothly.</p>
fr_FR: <p %s>WCFM - Marketplace est installé et actif. Mais il existe un autre plugin multi-vendeurs trouvé sur votre site. Maintenant, il n'est pas possible de faire fonctionner un site avec plus d'un plugin multi-vendeurs à la fois. %sDésactiver <b><u>%s</u></b> rendre votre site stable et fonctionne bien.</p>

en: <p>WCFM Marketplace is inactive. WooCommerce Frontend Manager (WCFM Core) must be active for the WCFM Marketplace to work. Please install & activate WooCommerce Frontend Manager.</p>
fr_FR: <p>WCFM Marketplace est inactif. WooCommerce Frontend Manager (WCFM Core) doit être actif pour que WCFM Marketplace fonctionne. Veuillez installer & activer WooCommerce Frontend Manager.</p>

en: <p>WCFM - Membership is essential for WCFM Marketplace to register new vendors. You may additionally setup vendor membership using this as well. Recurring subscription also possible using PayPal and Stripe.</p>
fr_FR: <p>WCFM - Membership est essentiel pour WCFM Marketplace enregistrer de nouveaux Vendeurs. Vous pouvez également configurer l’Abonnement-Vendeur à l’aide de cette option. Abonnement récurrent également possible avec PayPal and Stripe.</p>

en: Store
fr_FR: Magasin

en: By Global Rule
fr_FR: Par règle globale

en: Commission For
fr_FR: Commission pour

en: Vendor
fr_FR: Vendeur

en: Always applicable as per global rule.
fr_FR: Toujours applicable par règle global

en: Commission Mode
fr_FR: Mode de commission

en: Keep this as Global to apply commission rule as per vendor or marketplace commission setup.
fr_FR: Conservez ce réglage comme "Global" pour appliquer la règle de commission par Vendeur en fonction de la configuration de la commission du Vendeur ou du marché.

en: Commission Percent(%)
fr_FR: Commission Pourcentage(%)

en: Commission Fixed
fr_FR: Commission fixée

en: <b>%s</b> order item <b>%s</b> status updated to <b>%s</b> by <b>%s</b>
fr_FR: <b>%s</b> élément de commande <b>%s</b> état mis à jour vers <b>%s</b> by <b>%s</b>

en: Back to Zone List
fr_FR: Retour à la liste des zones

en: Zone Name
fr_FR: Nom de la Zone

en: Zone Location
fr_FR: Zone Localisation

en: Limit Zone Location
fr_FR: Limiter aux Zones

en: Select Specific Countries
fr_FR: Sélectionnez des pays spécifiques

en: Select Specific States
fr_FR: Sélectionner des états spécifiques

en: Select Specific City
fr_FR: Sélectionnez une ville spécifique

en: Set your postcode
fr_FR: Définissez votre code postal

en: Shipping Method
fr_FR: Méthode d'envoi

en: Add your shipping method for appropiate zone
fr_FR: Ajoutez votre méthode d'expédition pour la zone appropriée

en: Method Title
fr_FR: Titre de la méthode

en: Status
fr_FR: Statut

en: No shipping method found
fr_FR: Aucune méthode d'expédition trouvée

en: Edit
fr_FR: modifier

en: Delete
fr_FR: Effacer

en: Add Shipping Method
fr_FR: Ajouter une méthode d'expédition

en: Shipping method added successfully
fr_FR: Méthode d'expédition ajoutée avec succès

en: Shipping method enabled successfully
fr_FR: Méthode d'expédition activée avec succès

en: Shipping method disabled successfully
fr_FR: Méthode d'expédition désactivée avec succès

en: Shipping method deleted
fr_FR: Méthode d'expédition supprimée

en: Shipping title must be required
fr_FR: Le titre d'expédition doit être obligatoire

en: Shipping method updated
fr_FR: Méthode d'expédition mise à jour

en: Your Store: <b>%s</b> has been set off-line.
fr_FR: Votre magasin: <b>%s</b> a été mis hors ligne.

en: Vendor Store Off-line.
fr_FR: Magasin du Vendeur Off-line.

en: Your Store: <b>%s</b> has been set on-line.
fr_FR: Votre magasin: <b>%s</b> a été mis en ligne.

en: Vendor Store On-line.
fr_FR: Magasin du vendeur en ligne.

en: <b>%s</b> order status updated to <b>%s</b>
fr_FR: <b>%s</b> statut de la commande mis à jour à <b>%s</b>

en: Become a Vendor
fr_FR: Devenir Vendeur

en: Store Manager
fr_FR: Gérant de magasin

en: Commission By Sales Rule(s)
fr_FR: Commission (s) par règle (s) de vente

en: Commission rules depending upon vendors total sales. e.g 50&#37; commission when sales < %s1000, 75&#37; commission when sales > %s1000 but < %s2000 and so on. You may define any number of such rules. Please be sure, do not set conflicting rules.
fr_FR: Les règles de la commission dépendent des ventes totales des vendeurs. e.g 50&#37; commission lors de la vente < %s1000, 75&#37; commission lors de la vente > %s1000 mais < %s2000 etc. Vous pouvez définir autant de règles que vous le souhaitez. S'il vous plaît soyez sûr, ne définissez pas de règles contradictoires.

en: Sales
fr_FR: Ventes

en: Rule
fr_FR: Règle

en: Up to
fr_FR: Jusqu'à

en: More than
fr_FR: Plus que

en: Commission Type
fr_FR: Type de Commission

en: Percent
fr_FR: Pourcentage

en: Fixed
fr_FR: Fixé

en: Percent + Fixed
fr_FR: Pourcentage+Fixe

en: Commission By Product Price
fr_FR: Commission par prix du produit

en: Commission rules depending upon product price. e.g 80&#37; commission when product cost < %s1000, %s100 fixed commission when product cost > %s1000 and so on. You may define any number of such rules. Please be sure, do not set conflicting rules.
fr_FR: Les règles de la commission dépendent du prix du produit. e.g 80&#37; commission lorsque le coût du produit < %s1000, %s100 commission fixe lorsque le coût du produit > %s1000 etc. Vous pouvez définir autant de règles que vous le souhaitez. S'il vous plaît soyez sûr, ne définissez pas de règles contradictoires.

en: Product Cost
fr_FR: Coût du produit

en: Commission By Purchase Quantity
fr_FR: Commission en fonctin de la Quantité commandée

en: Purchase Quantity
fr_FR: Quantité commandée

en: Shipping cost goes to vendor?
fr_FR: Les frais de livraison vont au vendeur?

en: Tax goes to vendor?
fr_FR: Taxes vont au Vendeur ?

en: Commission after consider Vendor Coupon?
fr_FR: Comission après application du Coupon de remise Vendeur?

en: Generate vendor commission after deduct Vendor Coupon discounts.
fr_FR: Calculer la commission du vendeur après déduction du coupon de remise Vendeur.

en: Commission after consider Admin Coupon?
fr_FR: Comission après application du Coupon de remise Admiistrateur?

en: Generate vendor commission after deduct Admin Coupon discounts.
fr_FR: Calculer la commission du vendeur après déduction du coupon de remise Administrateur.

en: Choose Category
fr_FR: Choisir une Catégorie

en: Choose Location
fr_FR: Choisissez Pays

en: Choose State
fr_FR: Choix Etat

en: Ledger Book
fr_FR: Grand Livre de compte

en: Order
fr_FR: Commande

en: Withdrawal
fr_FR: Retrait

en: Refunded
fr_FR: Remboursé

en: Partial Refunded
fr_FR: Remboursé Partiellement

en: Charges
fr_FR: Frais

en: Media
fr_FR: Média

en: Notification Manager
fr_FR: Notifications "Manager"

en: Notification Sound
fr_FR: Notification "Son"

en: Admin Notification
fr_FR: Notification Admin

en: Notification Type
fr_FR: Notification "Type"

en: Processing Time
fr_FR: Délais de traitement

en: The time required before sending the product for delivery
fr_FR: Le délai requis avant l'envoi du produit pour livraison

en: Override Shipping
fr_FR: Remplacer réglages Expédition

en: Override your store's default shipping cost for this product
fr_FR: Remplacez les frais d'expédition par défaut de votre magasin pour ce produit

en: Additional Price
fr_FR: Prix ​​additionnel

en: First product of this type will be charged with this price
fr_FR: Le premier produit de ce type sera augmenté de ce prix

en: Per Qty Additional Price
fr_FR: Prix additionnel par Quantité

en: Every second product of same type will be charged with this price
fr_FR: Tous les second produits du même type seront facturés avec ce prix

en: Refund Requests
fr_FR: Demandes de remboursement

en: Refund
fr_FR: Rembourser

en: Refund Request
fr_FR: Demande de remboursement

en: Your Refund Request approved for Order <b>%s</b>.
fr_FR: Votre demande de remboursement approuvée pour la commande <b>%s</b>.

en: Your Refund Request cancelled for Order <b>%s</b>.
fr_FR: Votre demande de remboursement annulée pour la commande <b>%s</b>.

en: Reviews
fr_FR: Avis

en: Rated %s out of 5
fr_FR: Classé %s sur 5

en: No reviews yet!
fr_FR: Aucun avis pour le moment !

en: out of 5
fr_FR: sur 5

en: You have received a new Review from <b>%s</b>
fr_FR: Vous avez reçu une nouvelle critique de <b>%s</b>

en: Store Review
fr_FR: Avis du Magasin

en: Marketplace Settings
fr_FR: Paramètres du MarketPlace

en: Define the seller store URL  (%s/[this-text]/[seller-name])
fr_FR: Définir l'URL du magasin du vendeur  (%s/[ce texte]/[Nom-du-Vendeur])

en: Visible Sold By
fr_FR: Afficher "Vendu par…"

en: Uncheck this to disable Sold By display for products.
fr_FR: Décochez cette case pour désactiver l'affichage "Vendu par" pour les produits.

en: Sold By Template
fr_FR: modèle "Vendu par"

en: Advanced
fr_FR: Avancée

en: As Tab
fr_FR: Comme onglet

en: Single product page Sold By template.
fr_FR: template Page Produit unique "Vendu par".

en: Sold By Position
fr_FR: Position "Vendu par"

en: Below Price
fr_FR: Dessous le "prix"

en: Below Short Description
fr_FR: En-dessous de la "Description courte"

en: Below Add to Cart
fr_FR: Dessous "Ajouter au Panier"

en: Sold by display position at Single Product Page.
fr_FR: Position affichage "Vendu par" Page Produit unique

en: Store Name Position
fr_FR: Position "Nom du magasin"

en: On Banner
fr_FR: Sur la "bannière"

en: At Header
fr_FR: Dans "l'En-tête"

en: Store name position at Vendor Store Page.
fr_FR: Position "Nom du magasin" sur la "Page du Magasin"

en: Store Sidebar
fr_FR: Sidebar (bar latérale) Magasin

en: Uncheck this to disable vendor store sidebar.
fr_FR: Décochez cette case pour désactiver la barre latérale du magasin du Vendeur.

en: Store Sidebar Position
fr_FR: Position "barre latérale du magasin"

en: At Left
fr_FR: à gauche

en: At Right
fr_FR: à droite

en: Store Related Products
fr_FR: Produits liés "magasin"

en: As per WC Default Rule
fr_FR: Selon la règle par défaut de WC

en: Only same Store Products
fr_FR: Seulement les mêmes produits du magasin

en: Products per page
fr_FR: Produits par Pages

en: Order Sync
fr_FR: Synchronisation Commandes

en: Enable this to sync WC main order status when vendors update their order status.
fr_FR: Activez cette option pour synchroniser le statut de la commande principale de WooCommerce lorsque les Vendeurs mettent à jour leur statut de commande.

en: Google Map API Key
fr_FR: Clé de l'API Google Map

en: %sAPI Key%s is needed to display map on store page
fr_FR: %sAPI Key%s est nécessaire pour afficher la carte sur la page de magasin

en: Store Default Banner
fr_FR: Bannière par défaut "Magasin"

en: Store List Default Banner
fr_FR: Liste Bannière par défaut "Magasin"

en: Banner Dimension(s)
fr_FR: Dimensions Bannière

en: Width
fr_FR: Largeur

en: Store banner preferred width in pixels.
fr_FR: Largeur de la bannière en pixels.

en: Height
fr_FR: Hauteur

en: Store banner preferred height in pixels.
fr_FR: Hauteur de la bannière en pixels.

en: Width (Mob)
fr_FR: Largeur (Mobiles)

en: Store banner preferred width for mobile in pixels.
fr_FR: Largeur de bannière préférée pour les mobile (en pixels).

en: Height (Mob)
fr_FR: Hauteur (Mobiles)

en: Store banner preferred heightfor mobile in pixels.
fr_FR: Hauteur de bannière préférée pour les mobile (en pixels).

en: On Uninstall
fr_FR: Sur désinstaller

en: Delete all marketplace data on uninstall. Be careful, there is no way to retrieve those data if once deleted!
fr_FR: Supprimer toutes les données du marché lors de la désinstallation. Attention, il n'y a aucun moyen de récupérer ces données si elles sont supprimées une fois!

en: Store List Page
fr_FR: Page "Liste magasins"

en: Withdrawal Settings
fr_FR: Retraits "Réglages"

en: Marketplace Withdrawal Settings
fr_FR: Réglages des Retraits du MarketPlace

en: Request auto-approve?
fr_FR: Demander une approbation automatique?

en: Check this to automatically disburse payments to vendors on request, no admin approval required. Auto disbursement only works for auto-payment gateways, e.g. PayPal, Stripe etc. Bank Transfer or other non-autopay mode always requires approval, as these are manual transactions.
fr_FR: Cochez cette case pour verser automatiquement les paiements aux Vendeurs sur demande, sans approbation de l'administrateur. Le versement automatique ne fonctionne que pour les passerelles de paiement automatique, par exemple. PayPal, Stripe etc. Les virements bancaires ou autres modes non automatiques doivent toujours être approuvés, car ce sont des transactions manuelles..

en: Allowed Order Status for Withdrawal
fr_FR: Statut de commande autorisé pour retrait

en: Minimum Withdraw Limit
fr_FR: Limite de retrait minimum

en: Minimum balance required to make a withdraw request. Leave blank to set no minimum limits.
fr_FR: Solde minimum requis pour faire une demande de retrait. Laissez le champ vide pour ne définir aucune limite minimale.

en: Withdraw Threshold
fr_FR: Seuil de Retrait

en: Withdraw Threshold Days, (Make order matured to make a withdraw request). Leave empty to inactive this option.
fr_FR: jours limite des Retraits (passez la commande pour effectuer une demande de retrait). Laisser vide pour désactiver cette option.

en: Payment Setup
fr_FR: Configuration du paiement

en: Withdraw Payment Methods
fr_FR: Méthodes des Paiements des "retraits"

en: Stripe Split Pay Mode
fr_FR: Mode "Stripe Pay Split"

en: Direct Charges
fr_FR: Frais directs

en: Destination Charges
fr_FR: Frais > Destination

en: Transfer Charges
fr_FR: Frais > Transfert

en: Set your preferred Stripe Split pay mode.
fr_FR: Définissez votre méthode de paiement "Stripe Split" préférée

en: Enable Test Mode
fr_FR: Activer le mode Test

en: PayPal Client ID
fr_FR: ID Client PayPal

en: PayPal Secret Key
fr_FR: Clé secrète PayPal

en: Stripe Client ID
fr_FR: Identifiant Stripe (ID)

en: Stripe Publish Key
fr_FR: Clé Publique Stripe

en: Stripe Secret Key
fr_FR: Clé Privée Stripe

en: Withdrawal Charges
fr_FR: Frais de retrait

en: Charge Type
fr_FR: Frais "Type"

en: No Charge
fr_FR: Sans Frais

en: Charges applicable for each withdarwal.
fr_FR: Les frais applicables pour chaque retrait.

en: PayPal Charge
fr_FR: Frais PayPal

en: Percent Charge(%)
fr_FR: Frais en (%)

en: Fixed Charge
fr_FR: Frais fixe

en: Charge Tax
fr_FR: Taxe sur les Frais

en: Tax for withdrawal charge, calculate in percent.
fr_FR: Taxe sur les frais de retrait, calculez en pourcentage.

en: Stripe Charge
fr_FR: Stripe "Frais"

en: Bank Transfer Charge
fr_FR: Frais de virement bancaire

en: Marketplace Reverse Withdrawal Settings
fr_FR: Réglages Retraits inverses du MarketPlace

en: Reverse Withdrawal
fr_FR: Retrait inverse

en: Reverse Withdraw Limit
fr_FR: Limite des Retraits inverses

en: Set reverse withdrawal threshold limit, if reverse-pay balance reach this limit then vendor will not allow to withdrawal anymore. Leave empty to inactive this option.
fr_FR: Définissez le seuil du retrait inverse, si le solde du paiement inversé atteint cette limite, le fournisseur n’autorisera plus le retrait. Laisser vide pour rendre cette option inactive.

en: Store Shipping
fr_FR: Expédition du magasin

en: Shipping By Country
fr_FR: Expédition par pays

en: Default Shipping Price
fr_FR: Prix ​​d'expédition par défaut

en: This is the base price and will be the starting shipping price for each product
fr_FR: Ceci est le prix de base et sera le prix d'expédition de départ pour chaque produit.

en: Per Product Additional Price
fr_FR: Prix ​​additionnel par produit

en: If a customer buys more than one type product from your store, first product of the every second type will be charged with this price
fr_FR: Si un client achète plus d'un type de produit dans votre magasin, le premier produit du deuxième type sera facturé avec ce prix

en: Ships from:
fr_FR: Expédié de :

en: Location from where the products are shipped for delivery. Usually it is same as the store.
fr_FR: Lieu d'où les produits sont expédiés pour livraison. D'habitude c'est pareil que le magasin.

en: Shipping Rates by Country
fr_FR: Tarifs d'expédition par pays

en: Country
fr_FR: Pays

en: Cost
fr_FR: Coût

en: State Shipping Rates
fr_FR: Tarifs d'expédition de l'Etat

en: State
fr_FR: Etat

en: Free Shipping
fr_FR: Livraison gratuite

en: Refund Settings
fr_FR: Paramètres de remboursement

en: Refund auto-approve?
fr_FR: Remboursement auto-approuver?

en: Refund by Customer?
fr_FR: Remboursement par client ?

en: Enable this to allow customers make refund requests. Customers refund requests never auto-approve, admin always has to manually approve this.
fr_FR: Activez cette option pour permettre aux clients de faire des demandes de remboursement. Les demandes de remboursement des clients ne sont jamais auto-approuvées, l'administrateur doit toujours l'approuver manuellement.

en: Refund Threshold
fr_FR: Seuil de remboursement

en: Refund Threshold Days, (Allow an order available to make a refund request). Leave empty to inactive this option.
fr_FR: Jours seuils de remboursement, (Laisser une commande disponible pour faire une demande de remboursement). Laisser vide pour inactif cette option.

en: Review Settings
fr_FR: Paramètres des Avis

en: Review only store users?
fr_FR: Avis seulement pour les clients du Magasin?

en: Enable this to allow only users to review the store who already purchased something from this store.
fr_FR: Activez cette option pour autoriser uniquement les utilisateurs ayant déjà acheté quelque chose dans ce magasin à noter le magasin .

en: Review Categories
fr_FR: Catégories des notes

en: Category
fr_FR: Catégorie

en: Vendor Registration
fr_FR: Inscription Vendeur

en: Required Approval
fr_FR: Approbation requise

en: Whether user required Admin Approval to become vendor or not!
fr_FR: Que l'utilisateur ait besoin de l'approbation de l'administrateur pour devenir Vendeur ou non!

en: Email Verification
fr_FR: vérification e-mail

en: Registration Form Fields
fr_FR: Champs du formulaire d'inscription

en: Registration Form Custom Fields
fr_FR: Formulaire d'inscription - Champs personnalisés

en: Store Name
fr_FR: Nom du Magasin

en: Header Background
fr_FR: En-tête > "arrière-plan"

en: Header Social Background
fr_FR: En-tête > Arrière-plan "Social (réseaux sociaux)"

en: Header Text
fr_FR: En-tête > Texte

en: Header Icon
fr_FR: En-tête > Icone

en: Sidebar Background
fr_FR: Barre latérale > arrière-plan

en: Sidebar Heading
fr_FR: Barre latérale > Titre

en: Sidebar Text
fr_FR: Barre latérale > Texte

en: Tabs Text
fr_FR: Onglets > Texte

en: Tabs Active Text
fr_FR: Onglet actif > Texte

en: Button Background
fr_FR: Bouton > arrière-plan

en: Button Text
fr_FR: Bouton > Texte

en: Button Hover Background
fr_FR: Bouton > arrière-plan (survol)

en: Button Hover Text
fr_FR: Bouton > Texte (survol)

en: Store Style
fr_FR: Magasin > style

en: No shipping method found for adding
fr_FR: Aucune méthode d'expédition trouvée pour l'ajout

en: Shipping method not added successfully
fr_FR: Méthode d'expédition non ajoutée avec succès

en: Shipping method not deleted
fr_FR: Méthode d'expédition non supprimée

en: Lets you charge a rate for shipping
fr_FR: Vous permet de facturer un tarif pour l'expédition

en: Method enable or disable not working
fr_FR: La méthode activer ou désactiver ne fonctionne pas

en: Item will be shipped in
fr_FR: Produit sera envoyé dans

en: Shipping
fr_FR: livraison

en: Monday
fr_FR: Lundi

en: Tuesday
fr_FR: Mardi

en: Wednesday
fr_FR: Mercredi

en: Thursday
fr_FR: Jeudi

en: Friday
fr_FR: Vendredi

en: Saturday
fr_FR: samedi

en: Sunday
fr_FR: dimanche

en: Store Hours
fr_FR: Heures d'ouverture

en: Vendor Store Sidebar
fr_FR: Vendeur Magasin Sidebar (colonne)

en: Store Hours Setting
fr_FR: Réglage des heures d'ouverture

en: Enable Store Hours
fr_FR: Activer les heures d'ouverture

en: Disable Purchase During OFF Time
fr_FR: Désactiver les ventes pendant les heures de fermeture

en: Set Week OFF
fr_FR: Régler semaine Fermé

en: Daily Basis Opening & Closing Hours
fr_FR: Horaires quotidiens d'ouverture et de fermeture

en: Products
fr_FR: Produits

en: About
fr_FR: à propos

en: Policies
fr_FR: Politiques

en: Followers
fr_FR: Suiveurs "Followers"

en: Followings
fr_FR: Suivants

en: Phone
fr_FR: Téléphone

en: Shipped
fr_FR: Expédié

en: Pending
fr_FR: en attendant

en: Vendor Specific Rule
fr_FR: Régles Vendeur spécifiques

en: Withdrawal Mode
fr_FR: Méthode de Retrait

en: Additional Info
fr_FR: Information additionnelle

en: Withdrawal Charges.
fr_FR: Frais de retrait.

en: Off-line Vendor Store
fr_FR: Magasin Off-line

en: On-line Vendor Store
fr_FR: Magasin On-line

en: Add Store Logo
fr_FR: Ajouter un logo de magasin

en: Add Store Banner
fr_FR: Ajouter une bannière de magasin

en: Add Store Phone
fr_FR: Ajouter un numéro de téléphone

en: Add Store Description
fr_FR: Ajouter une description de magasin

en: Add Store Address
fr_FR: Ajouter une adresse de magasin

en: Add Store Location
fr_FR: Ajouter un magasin

en: Set your payment method
fr_FR: Définissez votre méthode de paiement

en: Setup Store Policies
fr_FR: Configurer les règles du magasin

en: Setup Store SEO
fr_FR: Configuration SEO Magasin

en: Complete!
fr_FR: Achevée!

en: Loading
fr_FR: Chargement

en: Payment Processed
fr_FR: Paiement traité

en: Something went wrong please try again later.
fr_FR: Quelque chose c'est mal passé. Merci d'essayer plus tard.

en: Invalid payment method.
fr_FR: Méthode de paiement invalide.

en: No vendor for payment processing.
fr_FR: Aucun Vendeur pour le traitement du paiement.

en: Your withdrawal request #%s %s.
fr_FR: Votre demande de retrait #%s %s.

en: Reverse withdrawal for order #%s %s.
fr_FR: Retrait inverse pour la commande #%s %s.

en: Vendor Ledger
fr_FR: Grand livre > Vendeur

en: Store Vendor
fr_FR: Propriétaire du Magasin (Vendeur)

en: WCFM Marketplace &rsaquo; Setup Wizard
fr_FR: WCFM Marketplace &rsaquo; Assistant de configuration

en: WCFM Marketplace requires WooCommerce plugin to be active!
fr_FR: WCFM Marketplace nécessite que le plugin WooCommerce soit actif !

en: Install WooCommerce
fr_FR: Installer WooCommerce

en: %1$s could not be installed (%2$s). <a href="%3$s">Please install it manually by clicking here.</a>
fr_FR: %1$s n'a pas pu être installé (%2$s). <a href="%3$s">Veuillez l'installer manuellement en cliquant ici.</a>

en: %1$s was installed but could not be activated. <a href="%2$s">Please activate it manually by clicking here.</a>
fr_FR: %1$s a été installé mais n'a pas pu être activé. <a href="%2$s">Veuillez l'activer manuellement en cliquant ici.</a>

en: Setup WCFM Maketplace vendor registration:
fr_FR: Configuration Inscription des Vendeurs WCFM Maketplace

en: Setup Registration
fr_FR: Configuration de l'Inscription

en: Payment
fr_FR: Paiement

en: Customer Support
fr_FR: Service client

en: Vendor Store &rsaquo; Setup Wizard
fr_FR: Vendor Magasin &rsaquo; Assistant de configuration

en: Store Setup
fr_FR: Configuration du magasin

en: Welcome to %s!
fr_FR: Bienvenue à %s!

en: Thank you for choosing %s! This quick setup wizard will help you to configure the basic settings and you will have your store ready in no time.
fr_FR: Merci d'avoir choisi %s! Cet assistant de configuration rapide vous aidera à configurer les paramètres de base et votre magasin sera prêt en un rien de temps.

en: If you don't want to go through the wizard right now, you can skip and return to the dashboard. You may setup your store from dashboard &rsaquo; setting anytime!
fr_FR: Si vous ne souhaitez pas utiliser l'Assistant pour le moment, vous pouvez ignorer et revenir au tableau de bord. Vous pouvez configurer votre magasin à partir du tableau de bord &rsaquo; réglages à tout moment!

en: Store setup
fr_FR: Configuration du magasin

en: Store Address 1
fr_FR: Adresse 1 du magasin

en: Store Address 2
fr_FR: Adresse 2 du magasin

en: Store City/Town
fr_FR: Ville de magasin

en: Store Postcode/Zip
fr_FR: Code postal Magasin

en: Store Country
fr_FR: Pays du magasin

en: Store State/County
fr_FR: Magasin Pays

en: Store Location
fr_FR: Emplacement du Magasin

en: Payment setup
fr_FR: Configuration du paiement

en: Policy setup
fr_FR: Configuration de vos conditions

en: Support setup
fr_FR: Réglages du support technique

en: Your store is ready. It's time to experience the things more Easily and Peacefully. Add your products and start counting sales, have fun!!
fr_FR: Votre magasin est prêt. Il est temps d'expérimenter des choses plus faciles. Ajoutez vos produits et commencez à compter les ventes, amusez-vous!

en: How to use dashboard?
fr_FR: Comment utiliser le tableau de bord?

en: %sWCFM Marketplace is inactive.%s The %sWooCommerce plugin%s must be active for the WCFM Marketplace to work. Please %sinstall & activate WooCommerce%s
fr_FR: %sWCFM Marketplace est inactif.%s le %sWooCommerce plugin%s doit être actif pour que WCFM Marketplace fonctionne. S'il vous plaît %sinstaller et activer WooCommerce%s

en: %sWCFM Marketplace is inactive.%s The %sWooCommerce Frontend Manager%s must be active for the WCFM Marketplace to work. Please %sinstall & activate WooCommerce Frontend Manager%s
fr_FR: %sWCFM Marketplace est inactif.%s le %sWooCommerce Frontend Manager%s doit être actif pour que WCFM Marketplace fonctionne. S'il vous plaît %sinstaller et activer WooCommerce Frontend Manager%s

en: %WCFM Marketplace - Stripe Gateway depends on the %s PHP extension. Please enable it, or ask your hosting provider to enable it.
fr_FR: %WCFM Marketplace - Stripe Gateway Depend de %s l'extension PHP. Veuillez l'activer ou demandez à votre fournisseur d'hébergement de l'activer.

en: By Vendor Sales
fr_FR: Par vendeur

en: By Product Price
fr_FR: Par prix du produit

en: Bank Transfer
fr_FR: Virement bancaire

en: Feature
fr_FR: Fonctionnalité

en: Varity
fr_FR: Variété

en: Flexibility
fr_FR: La flexibilité

en: Delivery
fr_FR: Livraison

en: Store Category
fr_FR: Catégorie de magasin

en: Store Coupons
fr_FR: Coupons de réduction

en: Store Product Search
fr_FR: Recherche de produits en magasin

en: Store Top Products
fr_FR: Top Produits du Magasin

en: Store Top Rated Products
fr_FR: Produits les mieux notés du Magasin

en: Store Recent Products
fr_FR: produits récents du Magasin

en: Store Featured Products
fr_FR: Produits en Vedette du Magasin

en: Store On Sale Products
fr_FR: Produits en vente en magasin

en: Store Recent Articles
fr_FR: Magasin > Articles récents

en: Store Top Rated Vendors
fr_FR: Magasin > Meilleurs vendeurs

en: Store Best Selling Vendors
fr_FR: Magasin > Meilleurs ventes / vendeurs

en: Store New Order
fr_FR: Magasin > Nouvelle commande

en: Please insert your comment before submit.
fr_FR: S'il vous plaît insérez votre commentaire avant soumission.

en: Please rate atleast one category before submit.
fr_FR: Veuillez évaluer au moins une catégorie avant de la soumettre.

en: Your review successfully submited.
fr_FR: Votre avis soumis avec succès.

en: Your review response successfully submited.
fr_FR: Votre avis a été envoyé avec succès.

en: Your refund request failed, please try after sometime.
fr_FR: Votre demande de remboursement a échoué. Veuillez réessayer ultérieurement.

en: Refund requests successfully approved.
fr_FR: Les demandes de remboursement ont été approuvées avec succès.

en: Please insert your refund reason before submit.
fr_FR: Veuillez insérer votre motif de remboursement avant soumission.

en: Your refund request successfully sent.
fr_FR: Votre demande de remboursement a bien été envoyée.

en: Completed
fr_FR: Terminé

en: More Offers
fr_FR: Plus d'offres

en: Location
fr_FR: Emplacement

en: Select Shipping Type...
fr_FR: Sélectionnez le type d'expédition ...

en: Shipping by Country
fr_FR: Expédition par pays

en: Shipping by Zone
fr_FR: Expédition par zone

en: Ready to ship in...
fr_FR: Prêt à être expédié...

en: 1 business day
fr_FR: 1 jour ouvrable

en: 1-2 weeks
fr_FR: 1-2 semaines

en: 2-3 weeks
fr_FR: 2-3 semaines

en: 3-4 weeks
fr_FR: 3-4 semaines

en: 4-6 weeks
fr_FR: 4-6 semaines

en: 6-8 weeks
fr_FR: 6-8 semaines

en: -- Select a Method --
fr_FR: -- Sélectionnez une méthode --

en: Flat Rate
fr_FR: Forfait

en: Local Pickup
fr_FR: Enlèvement sur place

en: There has some error in submitted data.
fr_FR: Il y a une erreur dans les données envoyées.

en: Refund processing failed, please check wcfm log.
fr_FR: Le traitement du remboursement a échoué, veuillez vérifier le journal WCfM.

en: No refunds selected for approve
fr_FR: Aucun remboursement sélectionné pour approbation

en: Refund request amount more than item value.
fr_FR: Le montant de la demande de remboursement est supérieur à la valeur de l'article.

en: Refund <b>%s</b> has been processed for Order <b>%s</b> item <b>%s</b> by <b>%s</b>
fr_FR: Rembourser <b>%s</b> a été traité pour la commande <b>%s</b> article <b>%s</b> par <b>%s</b>

en: Refund requests successfully processed.
fr_FR: Les demandes de remboursement ont été traitées avec succès.

en: Partial Refund
fr_FR: Remboursement partiel

en: Full Refund
fr_FR: Remboursement intégral

en: %s has received a new Review from <b>%s</b>
fr_FR: %s a reçu une nouvelle critique de <b>%s</b>

en: Approved
fr_FR: Approuvé

en: Waiting Approval
fr_FR: En attente d'approbation

en: Rated %d out of 5
fr_FR: Classé %d sur 5

en: Unapprove
fr_FR: Désapprouver

en: Approve
fr_FR: Approuver

en: New transaction has been initiated
fr_FR: Une nouvelle transaction a été initiée

en: PayPal Payout setting is not configured properly please contact site administrator
fr_FR: Le paramètre de paiement PayPal n'est pas configuré correctement. Veuillez contacter l'administrateur du site.

en: Please update your PayPal email to receive commission
fr_FR: Veuillez mettre à jour votre email PayPal pour recevoir une commission.

en: Please connect with Stripe account
fr_FR: Veuillez vous connecter avec un compte Stripe

en: Stripe setting is not configured properly please contact site administrator
fr_FR: Stripe est mal configuré, merci de contacter l'Admin

en: An error has occurred while processing your payment, please try again. Or contact us for assistance.
fr_FR: Une erreur est survenue lors du traitement de votre paiement, veuillez réessayer. Ou contactez nous pour assistance.

en: Stripe Charge Error:
fr_FR: Stripe > Frais "erreur ":

en: Stripe Split Pay Error:
fr_FR: Stripe Split Pay "Erreur" :

en: Payment for Order #%s
fr_FR: Paiement pour la commande #%s

en: Error creating transfer record with Stripe:
fr_FR: Erreur lors de la création de l'enregistrement de transfert avec Stripe :

en: Enable/Disable
fr_FR: Activer/désactiver

en: Error creating customer record with Stripe:
fr_FR: Erreur lors de la création de l'enregistrement client avec Stripe :

en: <strong>Stripe Gateway is disabled.</strong> Please re-check %swithdrawal setting panel%s. This occurs mostly due to absence of Stripe Secret Key
fr_FR: <strong>Stripe Gateway est désactivé.</strong> Veuillez revérifier %spanneau de réglage du retrait%s. Ceci est dû principalement à l’absence de la clé secrète Stripe

en: Enable vendors to set marketplace shipping per country
fr_FR: Permettre aux Vendeurs de définir les envois sur le marché par pays

en: Enable Shipping
fr_FR: Activer l'expédition

en: This controls the title which the user sees during checkout.
fr_FR: Ceci contrôle le Titre que l'utilisateur voit lors de la commande.

en: Regular Shipping
fr_FR: Expédition normale

en: Tax Status
fr_FR: Statut fiscal

en: Taxable
fr_FR: Imposable

[ctx: Tax status]
en: None
fr_FR: Aucun

en: Cloning this class could cause catastrophic disasters!
fr_FR: Le clonage de cette classe pourrait provoquer un désastre!

en: Unserializing is forbidden!
fr_FR: La désérialisation est interdite !

en: Charge varying rates based on user defined conditions
fr_FR: Taux Frais variables en fonction des conditions définies par l'utilisateur

en: Method title
fr_FR: Titre de la méthode

en: Tax status
fr_FR: Statut fiscal

en: New order notification emails are sent when order is processing.
fr_FR: Les nouveaux e-mails de notification de commande sont envoyés lors du traitement de la commande.

en: [{site_title}] New Store Order ({order_number}) - {order_date}
fr_FR: [{site_title}] Nouvelle commande du magasin ({order_number}) - {order_date}

en: New Store Order
fr_FR: Nouvelle commande du magasin

en: Enable this email notification.
fr_FR: Activer cette notification par courrier électronique.

en: Subject
fr_FR: Sujet

en: This controls the email subject line. Leave it blank to use the default subject: <code>%s</code>.
fr_FR: Ceci contrôle le sujet de l'e-mail. Laissez le champ vide pour utiliser le sujet par défaut: <code>%s</code>.

en: Email Heading
fr_FR: En-tête d'e-mail

en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave it blank to use the default heading: <code>%s</code>.
fr_FR: Ceci contrôle l'en-tête principal contenu dans la notification par courrier électronique. Laissez le champ vide pour utiliser l'en-tête par défaut: <code>%s</code>.

en: Email Type
fr_FR: Type d'e-mail

en: Choose which format of email to be sent.
fr_FR: Choisissez le format de courrier électronique à envoyer.

en: Plain Text
fr_FR: Texte brut

en: Marketplace: Best Selling Vendors
fr_FR: Marketplace: Meilleurs Vendeurs

en: Best Selling Vendors
fr_FR: Meilleurs Vendeurs

en: Title:
fr_FR: Titre :

en: Number of vendors to show:
fr_FR: Nombre de Vendeurs à afficher :

en: Store Categories
fr_FR: Catégories de magasins

en: Vendor Store: Category
fr_FR: Catégorie : Magasin Vendeur

en: Vendor Store: Coupons
fr_FR: Magasin du vendeur: Coupons

en: Expiry Date:
fr_FR: Date d'expiration :

en: Vendor Store: Featured Products
fr_FR: Magasin Vendeur : produits mis en avant

en: Featured Products
fr_FR: Produits à la Une

en: Number of products to show:
fr_FR: Nombre de produits à afficher:

en: Hide Free Products:
fr_FR: Masquer les produits gratuits:

en: Vendor Store: Opening/Closing Hours
fr_FR: Magasin du Vendeur : Heures d'ouverture / fermeture

en: Search by Category
fr_FR: Recherche par Catégorie

en: Search by City
fr_FR: Recherche par Ville

en: Search by ZIP
fr_FR: Recherche par Code Postal

en: Search by Location
fr_FR: Recherche par Localisation

en: State Filter
fr_FR: Filtre sur Etat

en: City Filter
fr_FR: Filtre sur Ville

en: ZIP Code Filter
fr_FR: Filtre sur Code Postal

en: Disable State Filter
fr_FR: Désactiver Filtre Etat

en: Disable City Filter
fr_FR: Désactiver Filtre Ville

en: Disable ZIP Code Filter
fr_FR: Désactiver Filtre Code Postal

en: Search &hellip;
fr_FR: Chercher &hellip;

en: Search store &hellip;
fr_FR: Recherche magasin &hellip;

en: Search
fr_FR: Chercher

en: Vendor Store: Location
fr_FR: Magasin (Vendeur) : Emplacement

en: Vendor Store: On Sale Products
fr_FR: Magasin (Vendeur) : Produits à la vente

en: On Sale Products
fr_FR: Produits en vente

en: Vendor Store: Product Search
fr_FR: Magasin du vendeur : Recherche produit

en: Product Search
fr_FR: Recherche produit

en: Vendor Store: Recent Articles
fr_FR: Magasin du vendeur : Articles récents

en: Recent Articles
fr_FR: Articles récents

en: Number of articles to show:
fr_FR: Nombre d'articles à afficher :

en: Vendor Store: Recent Products
fr_FR: Magasin (Vendeur) : Produits récents

en: Recent Products
fr_FR: Produits recents

en: Store Top Selling Products
fr_FR: Produits les plus vendus

en: Vendor Store: Top Selling Products
fr_FR: Magasin (Vendeur) : Produits "meilleures ventes"

en: Top Selling Products
fr_FR: Meilleures ventes

en: Vendor Store: Top Rated Products
fr_FR: Magasin (Vendeur) : Produits les mieux notés

en: Top Rated Products
fr_FR: Produits les mieux notés

en: Marketplace: Top Rated Vendors
fr_FR: Marketplace : Vendeurs les plus populaires

en: Top Rated Vendors
fr_FR: Vendeurs les plus populaires

en: A new order was received from %s. Order details is as follows:
fr_FR: Une nouvelle commande a été reçue de %s. Les détails de la commande sont les suivants :

en: SKU:
fr_FR: SKU :

en: Variation ID:
fr_FR: ID Variation :

en: No longer exists
fr_FR: N'existe plus

en: Fee
fr_FR: Frais

en: This is the total discount. Discounts are defined per line item.
fr_FR: C'est la réduction totale. Les remises sont définies par ligne.

en: Discount
fr_FR: Remise

en: This is the shipping and handling total costs for the order.
fr_FR: Il s’agit du total des frais d’expédition et de manutention de la commande.

en: Order Total
fr_FR: Total de la commande

en: Customer Details
fr_FR: Client : détails

en: Customer Name:
fr_FR: Client : Nom

en: Email:
fr_FR: Email :

en: Telephone:
fr_FR: Telephone :

en: total earning
fr_FR: gain total

en: total withdrawal
fr_FR: retrait total

en: total refund
fr_FR: remboursement total

en: Details
fr_FR: Détails

en: Credit
fr_FR: Crédit

en: Debit
fr_FR: Débit

en: Dated
fr_FR: Daté

en: Media Manager
fr_FR: Gestionnaire de médias

en: Total Disk Space Usage:
fr_FR: Utilisation totale de l'espace disque :

en: Bulk Delete
fr_FR: Suppression en masse

en: Select all for delete
fr_FR: Sélectionner tout pour suppression

en: Associate
fr_FR: Associer

en: Size
fr_FR: Taille

en: Add to Cart
fr_FR: Ajouter au panier

en: No more offers for this product!
fr_FR: Plus d'offres pour ce produit!

en: Price
fr_FR: Prix

en: Bulk Add to My Store
fr_FR: Pack ajouté à My Store

en: Product
fr_FR: Produit

en: Refund Requests Reason
fr_FR: Raison des demandes de remboursement

en: Submit
fr_FR: Soumettre (envoyer)

en: This order's item(s) are already requested for refund!
fr_FR: Le produit de cette commande a déjà fait l'objet d'une demande de remboursement!

en: Requests
fr_FR: Demandes

en: Request ID
fr_FR: ID de demande

en: Order ID
fr_FR: Commande ID

en: Amount
fr_FR: Montant

en: Reason
fr_FR: Raison

en: rated
fr_FR: évalué

en: reviews
fr_FR: Avis

en: Review via Product
fr_FR: Avis par Produit

en: Reply
fr_FR: Répondre

en: and
fr_FR: et

en: others have
fr_FR: Autres ont

en: No user has
fr_FR: Aucun utilisateur n\'avait

en: has
fr_FR: avait

en: reviewed this store
fr_FR: Revoir ce magasin

en: Support Ticket
fr_FR: Ticket d'assistance

en: Support Tickets
fr_FR: Tickets d'assistance

en: Open
fr_FR: Ouvrir

en: Closed
fr_FR: Fermé

en: Replies
fr_FR: Réponses

en: New Reply
fr_FR: Nouvelle réponse

en: Priority
fr_FR: Priorité

en: Send
fr_FR: Envoyer

en: write a review
fr_FR: écrire un avis

en: your review
fr_FR: votre avis

en: Add Your Review
fr_FR: Ajouter votre avis

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Poor
fr_FR: Moyen

en: Fair
fr_FR: Juste

en: Good
fr_FR: Bien

en: Publish Review
fr_FR: Publier l'avis

en: All (%s)
fr_FR: Tout (%s)

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Comment
fr_FR: Commentaire

en: Rating
fr_FR: Évaluation

en: Add Shipping Methods
fr_FR: Ajouter des méthodes d'expédition

en: Choose the shipping method you wish to add. Only shipping methods which support zones are listed.
fr_FR: Choisissez le mode d'expédition que vous souhaitez ajouter. Seules les méthodes d'expédition prenant en charge les zones sont répertoriées.

en: Select Shipping Method
fr_FR: Sélectionnez le mode de livraison

en: Edit Shipping Methods
fr_FR: Modifier les méthodes d'expédition

en: Enter method title
fr_FR: Entrez le titre de la méthode

en: Minimum order amount for free shipping
fr_FR: Montant minimum de commande pour la livraison gratuite

en: None
fr_FR: Aucun

en: Shipping Class Cost
fr_FR: Coût de la classe d'expédition

en: These costs can be optionally entered based on the shipping class set per product( This cost will be added with the shipping cost above).
fr_FR: Ces coûts peuvent éventuellement être entrés en fonction de la classe d'expédition définie par produit (ce coût sera ajouté aux frais d'expédition ci-dessus).

en: Cost of Shipping Class: "
fr_FR: Coût de la classe d'expédition: "

en: Enter a cost (excl. tax) or sum, e.g. <code>10.00 * [qty]</code>.
fr_FR: Entrez un coût (HT) ou une somme, par exemple <code>10.00 * [qty]</code>.

en: Use <code>[qty]</code> for the number of items, <br/><code>[cost]</code> for the total cost of items, and <code>[fee percent="10" min_fee="20" max_fee=""]</code> for percentage based fees.
fr_FR: Utilisation <code>[qty]</code> pour le nombre d'articles, <br/><code>[cost]</code> pour le coût total des articles, et <code>[fee percent="10" min_fee="20" max_fee=""]</code> pour les frais en pourcentage.

en: Calculation type
fr_FR: Type de calcul

en: Per class: Charge shipping for each shipping class individually
fr_FR: Par classe : facturez les frais d'expédition pour chaque classe d'expédition

en: Per order: Charge shipping for the most expensive shipping class
fr_FR: Par commande: chargez l'expédition pour la classe d'expédition la plus chère

en: Save Method Settings
fr_FR: Enregistrer les paramètres de méthode

en: Check this if you want to enable shipping for your store
fr_FR: Cochez cette case si vous souhaitez activer la livraison pour votre magasin.

en: Shipping Type
fr_FR: Type d'expédition

en: Select shipping type for your store
fr_FR: Sélectionnez le type d'expédition pour votre magasin

en: Shipping By Country is disabled by Admin. Please contact admin for details
fr_FR: L'expédition par pays est désactivée par l'administrateur. S'il vous plaît contacter l'administrateur pour plus de détails

en: Region(s)
fr_FR: Région(s)

en: No method found&nbsp;
fr_FR: Aucune méthode trouvée&nbsp;

en:  Add Shipping Methods
fr_FR:  Ajouter des méthodes d'expédition

en:  Edit Shipping Methods
fr_FR:  Modifier les méthodes d'expédition

en: No shipping zone found for configuration. Please contact with admin for manage your store shipping
fr_FR: Aucune zone d'expédition trouvée pour la configuration. S'il vous plaît contacter l'Administrateur pour gérer votre expédition de magasin

en: Shipping By Weight is disabled by Admin. Please contact admin for details
fr_FR: Envoi au poids désactivé par l'Administrateur. Contactez-le pour plus de détails

en: Categories
fr_FR: Catégories

en: Visit <span>Store</span>
fr_FR: Visiter <span>le Magasin</span>

en: No store found!
fr_FR: Aucun magasin trouvé

en: Sort by newness: old to new
fr_FR: Trier plus vieux au plus récent

en: Sort by newness: new to old
fr_FR: Trier du plus récent au plus vieux

en: Sort by average rating: low to high
fr_FR: Trier par notation, plus bas au plus haut

en: Sort by average rating: high to low
fr_FR: Trier par notation, plus haut au plus bas

en: Showing %s–%s of %s results
fr_FR: Montrer %s–%s sur %s résultats

en: Search Results for: %s
fr_FR: Résultats de recherche pour: %s

en: Filter by Category
fr_FR: Filtre par Catégorie

en: Filter by Location
fr_FR: Filtre par Lieux

en: All Categories
fr_FR: Toutes les catégories

en: Shipping Rules:
fr_FR: Régles d'envoi:

en: Available for shopping more than <b>%s%d</b>.
fr_FR: Disponible à partir de <b>%s%d</b> d'achat.

en: Available
fr_FR: Disponible

en: Delivery Time
fr_FR: Temps de Livraison

en: Show All
fr_FR: Montrer Tous

note: Description of the plugin/theme
en: Most featured and flexible marketplace solution for your e-commerce store. Simply and Smoothly.
fr_FR: La solution de marché la plus complète et la plus polyvalente pour votre magasin de commerce électronique. Simplement et en douceur.
