Marketplace - en to pt_BR translation catalogue (813 entries)

en:  ) has been published
pt_BR:  ) foi publicado

en:  ) has been rejected by Admin
pt_BR:  ) foi rejeitado pelo administrador

en:  Account Approved
pt_BR:  Conta aprovada

en:  Account Disapproved
pt_BR:  Conta Reprovada

en:  deleted successfully.
pt_BR:  Apagado com sucesso.

en:  file type
pt_BR:  tipo de arquivo

en:  for percentage based fees.
pt_BR:  para taxas baseadas em porcentagem.

en:  for the number of items,
pt_BR:  para o número de itens,

en:  for the total cost of items, and
pt_BR:  para o custo total dos itens, e

en:  has requested to publish
pt_BR:  pediu para publicar

en:  Invalid username or e-mail.
pt_BR:  Nome de usuário uo e-mail inválido.

en:  items
pt_BR:  Itens

en:  left in stock
pt_BR:  deixado em estoque

en:  New Customer Order
pt_BR:  Novo pedido do cliente

en:  New Query
pt_BR:  Nova Consulta

en:  notification |  notifications
pt_BR[0]:  notificação
pt_BR[1]:  notificações

en:  out of 5
pt_BR:  de 5

en:  Password Reset
pt_BR:  Redefinição de senha

en:  Product Approval Request
pt_BR:  Solicitação de aprovação de produto

en:  Product Approved
pt_BR:  Produto aprovado

en:  Product Rejected
pt_BR:  Produto Rejeitado

en:  The e-mail could not be sent. Possible reason: your host may have disabled the mail() function...
pt_BR: Não foi possível enviar o e-mail. Possível razão: seu host pode ter desativado a função mail () ...

en: " page.
pt_BR:  a " página.

en: A shipping zone is a geographic region where a certain set of shipping methods and rates apply.
pt_BR: Uma zona de envio é uma região geográfica onde um determinado conjunto de métodos de envio e taxas se aplicam.

en: A user could not be found with this email address.
pt_BR: Um usuário não foi " encontrado com este endereço de e-mail.

en: A user could not be found with this username.
pt_BR: Um usuário não foi " encontrado com este nome de usuário.

en: About
pt_BR: Sobre

en: About Product
pt_BR: Sobre o Produto

en: About Shop
pt_BR: Sobre a Loja

en: Action
pt_BR: Açao

en: Actions
pt_BR: Ações

en: Add an attribute
pt_BR: Adicionar um atributo

en: Add As Favourite Seller
pt_BR: Adicionar como vendedor favorito

en: Add as many zones as you need – customers will only see the methods available for their address.
pt_BR: Adicionar quantas zonas que você precisa clientes apenas ver os métodos disponíveis para o seu endereço.

en: Add File
pt_BR: Adicionar Arquivo

en: Add New Shipping Zone
pt_BR: Adicione Nova Zona De Envio

en: Add Product
pt_BR: Adicionar Produto

en: Add product images
pt_BR: Adicionar imagens do produto

en: Add Shipping Class
pt_BR: Adicionar A Remessa De Classe

en: Add Shipping Method
pt_BR: Método De Envio Adicionar

en: Add shipping method
pt_BR: Método de envio adicionar

en: Add shipping zone
pt_BR: Adicionar zona de envio

en: Add Variation
pt_BR: Adicionar Variação

en: added on %1$s at %2$s
pt_BR: adicionado no %1$s a %2$s

en: Address
pt_BR: Endereço

en: Address Information
pt_BR: Informações De Endereço

en: address is too short or empty
pt_BR: o endereço é demasiado curto ou vazio

en: Address Line 1
pt_BR: Endereço Linha 1

en: Address Line 2
pt_BR: Endereço Linha 2

en: Admin Commission
pt_BR: De Administração Comissão

en: Admin Reply Regarding Query
pt_BR: Admin Resposta Sobre Consulta

en: Admin Shipping
pt_BR: Administração Do Transporte

en: Advanced
pt_BR: Avançado

en: Alas. Just to let you know — order #%d belonging to %s has been cancelled:
pt_BR: Infelizmente. Só para que você saiba de ordem #%d pertencentes a %s foi cancelada:

en: All
pt_BR: Todos

en: Allow
pt_BR: Permitir

en: Allow Backorders
pt_BR: Permitir Pedidos Em Atraso

en: Allow Backorders?
pt_BR: Permitir Pedidos Em Atraso?

en: Allow but notify customer
pt_BR: Permitir, mas notificar o cliente

en: Allow seller to publish
pt_BR: Permitir que o vendedor publicar

en: Allow, but notify customer
pt_BR: Permitir, mas notificar o cliente

en: Allowed categories
pt_BR: Permitido categorias

en: Allowed Categories for a seller to add products.
pt_BR: Permitido Categorias para um vendedor, para adicionar produtos.

en: Already Exists
pt_BR: Já Existe

en: Already Paid
pt_BR: Já Pago

en: Amount
pt_BR: Quantidade

en: Amount Transfered Successfully.!
pt_BR: Valor Transferido Com Êxito.!

en: Answer :
pt_BR: Resposta :

en: Applicable Shipping Methods
pt_BR: Aplicável Métodos De Envio

en: Approve
pt_BR: Aprovar

en: Approved
pt_BR: Aprovado

en: Apr
pt_BR: Abr

en: April
pt_BR: Abril

en: Are You sure you want to delete customer(s) from list..?
pt_BR: Tem certeza de Que deseja excluir cliente(s) da lista..?

en: Are You sure you want to delete this Customer..?
pt_BR: Tem certeza de Que deseja excluir este Cliente..?

en: Are you sure you want to delete this item?
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir este item?

en: Are You sure you want to delete this Seller..?
pt_BR: Tem certeza de Que deseja excluir este Vendedor..?

en: Are you sure you want to delete this user this will delete all product and post of this user click yes to delete
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir este usuário irá deletar todos os produtos e post deste usuário, clique em sim para excluir

en: Are you sure you want to delete this zone?
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir esta zona?

en: Are you sure you want to do this?
pt_BR: Tem certeza de que quer fazer isso?

en: Are you sure you want to update the status of seller
pt_BR: Tem certeza de que deseja atualizar o status do vendedor

en: Ask
pt_BR: Pergunte

en: Ask Query
pt_BR: Pergunte Consulta

en: Ask Question
pt_BR: Fazer A Pergunta

en: Ask To Admin
pt_BR: Peça Ao Administrador

en: Ask to Admin
pt_BR: Peça ao Administrador

en: Ask to admin
pt_BR: Peça ao administrador

en: Ask Your Question (Message length should be less than 500).
pt_BR: Faça Sua Pergunta (de tamanho da Mensagem deve ser menor que 500).

en: asked a query from following account:
pt_BR: pediu uma consulta a partir do seguinte relato:

en: Asset Visibility
pt_BR: Visibilidade Dos Activos

en: Assign
pt_BR: Atribuir

en: Assign Category
pt_BR: Atribuir Categoria

en: Assigned
pt_BR: Atribuído

en: Attribute all content to -
pt_BR: Atributo de todo o conteúdo para

en: Attribute name
pt_BR: Nome do atributo

en: Attributes
pt_BR: Atributos

en: Aug
pt_BR: Ago

en: August
pt_BR: Agosto

en: Auto Approve Seller
pt_BR: Auto Aprovar Vendedor

en: Available
pt_BR: Disponível

en: Available on backorder
pt_BR: Disponível em backorder

en: Average Rating
pt_BR: Classificação Média

en: Back
pt_BR: De volta

en: backorders allowed
pt_BR: devoluções permitidas

en: Banner Image
pt_BR: Imagem Do Banner

en: Be the first one to review!
pt_BR: Seja o primeiro a rever!

en: Billing Address
pt_BR: Endereço De Cobrança

en: Billing address
pt_BR: Endereço de cobrança

en: Billing Email
pt_BR: Faturamento Do E-Mail

en: Browse Extensions
pt_BR: Procurar Extensões

en: Button Text
pt_BR: Texto Do Botão

en: Buyer Details
pt_BR: O Comprador Detalhes

en: Buyer Menu
pt_BR: O Comprador Menu

en: By
pt_BR: Por

note: %s: note author
en: by %s
pt_BR: por %s

en: Can user publish his/her item online
pt_BR: Pode o usuário publicar o seu/o seu item on-line

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Cancel changes
pt_BR: Cancelar alterações

en: Cancel schedule
pt_BR: Cancelar a programação

en: Cancelled
pt_BR: Cancelado

en: cancelled
pt_BR: cancelado

en: Cancelled order emails are sent to chosen recipient(s) when orders have been marked cancelled (if they were previously processing or on-hold).
pt_BR: Cancelada a ordem de e-mails são enviados para o receptor escolhido(s) quando os pedidos foram marcados cancelada (se eles foram anteriormente processamento ou em espera).

en: Cannot Leave Field Blank
pt_BR: Não Pode Deixar O Campo Em Branco

en: Categories
pt_BR: Categorias

en: Categories saved successfully.
pt_BR: Categorias salvo com êxito.

en: Change
pt_BR: Mudança

en: Change Password
pt_BR: Alteração De Senha

en: Cheat'n huh ???
pt_BR: Cheat n'hein ???

en: Cheating huh ???
pt_BR: Batota hein ???

en: Cheating, huh?
pt_BR: A fraude, hein?

en: Cheatin’ uh?
pt_BR: Cheatin' uh?

en: Check to Refund
pt_BR: Verifique a Reembolso

en: Check Whose shipping method is applicable at cart Page
pt_BR: Verifique Cujo método de envio é aplicável na Página do carrinho

en: Choose category(s)
pt_BR: Escolha a categoria(s)

en: Choose file
pt_BR: Escolha o arquivo

en: Choose the shipping method you wish to add. Only shipping methods which support zones are listed.
pt_BR: Escolha o método de envio que você deseja adicionar. Apenas os métodos de envio que o suporte horários são listados.

en: Choose&nbsp;file
pt_BR: Escolha o arquivo

en: City
pt_BR: Cidade

en: Click here to view it
pt_BR: Clique aqui para visualizar

en: click No to go back
pt_BR: clique em Não para voltar

en: Click to Dial - Phone Only
pt_BR: Clique para Dial - Apenas Telefone

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Commision id is not valid.!
pt_BR: Comissão de id não é válida.

en: Commision in fixed Rate
pt_BR: Comissão de Taxa fixa

en: Commision List
pt_BR: Comissão Lista

en: Commision Rate is updated.!
pt_BR: Comissão Taxa é atualizada.!

en: Commision value is invalid.!
pt_BR: Comissão de valor é inválido.!

en: Commission
pt_BR: Comissão

en: Commissions
pt_BR: Comissões

en: Completed
pt_BR: Concluído

en: completed
pt_BR: concluído

en: Configuration
pt_BR: Configuração

en: Configure sellers asset visibility on profile page.
pt_BR: Configurar os vendedores de ativos visibilidade na página de perfil.

en: Confirm New Password
pt_BR: Confirmar Nova Palavra-Passe

en: Confirmation
pt_BR: Confirmação

en: Congrats! Your product (
pt_BR: Parabéns! O seu produto (

en: Cost
pt_BR: Custo

en: Country
pt_BR: País

en: Created
pt_BR: Criado

en: Created On
pt_BR: Criado Em

en: Cross-sells
pt_BR: Cross-vende

en: Current Password (Leave blank to leave unchanged)
pt_BR: Senha atual (Deixe em branco para deixar inalterado)

en: Custom Flat Rate Shipping Method for WooCommerce Marketplace Plugin
pt_BR: Personalizado Taxa fixa Método de Envio para WooCommerce Mercado Plugin

en: Customer details
pt_BR: Detalhes do cliente

en: Customer Email
pt_BR: Cliente De E-Mail

en: Customer Name
pt_BR: Nome Do Cliente

en: Database table does not exist.
pt_BR: Tabela de banco de dados não existe.

en: Date
pt_BR: Data

en: Dec
pt_BR: Dez

en: December
pt_BR: Dezembro

en: Default Seller Dashboard
pt_BR: Padrão Vendedor Dashboard

en: Delete
pt_BR: Apagar

en: delete
pt_BR: apagar

en: Delete all content.
pt_BR: Apagar todo o conteúdo.

en: Delete Follower
pt_BR: Excluir Seguidor

en: Delete image
pt_BR: Apagar imagem

en: Delete Seller
pt_BR: Excluir Vendedor

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Description for your reference
pt_BR: Descrição para sua referência

en: Detail
pt_BR: Detalhes

en: Details
pt_BR: Detalhes

en: Dimensions
pt_BR: Dimensões

en: Dimensions (L×W×H) (cm):
pt_BR: Dimensões (L×W×H) (cm):

en: Disapprove
pt_BR: Reprovar

en: Disapproved
pt_BR: Reprovado

en: Discount
pt_BR: Desconto

en: discount
pt_BR: desconto

en: Display name
pt_BR: Nome de exibição

en: Display name :
pt_BR: Nome de exibição :

en: Display seller list.
pt_BR: Exibir lista de fornecedores.

en: Display seller panel.
pt_BR: Exibir painel vendedor.

en: Do not allow
pt_BR: Não permitir

en: Download expiry
pt_BR: Download de expiração

en: Download Expiry:
pt_BR: Download De Expiração:

en: Download limit
pt_BR: Limite de Download

en: Download Limit:
pt_BR: Limite De Download:

en: Downloadable
pt_BR: Download

en: Downloadable Files:
pt_BR: Arquivos Para Download:

en: Downloadable Product
pt_BR: Produto Para Download

en: Draft
pt_BR: Projecto de

en: E-mail is not valid
pt_BR: E-mail não é válido

en: E-mail is required.
pt_BR: O E-mail é necessário.

en: E-mail not valid.
pt_BR: E-mail não é válido.

en: Edit
pt_BR: Editar

en: edit
pt_BR: editar

en: Edit Profile
pt_BR: Editar Perfil

en: eg- webkul
pt_BR: ex - webkul

en: Email
pt_BR: E-mail

en: Email :
pt_BR: E-mail :

en: Email :
pt_BR: E-mail :

en: Email address
pt_BR: Endereço de e-mail

en: Email adress is not valid
pt_BR: Endereço de e-mail não é válido

en: Email Id Already Registered
pt_BR: Id De E-Mail Já Está Registrado

en: Email:
pt_BR: E-mail:

en: Enable stock management at product level
pt_BR: Activar a gestão de estoques no nível do produto

en: Enable WooCommerce Marketplace Flat Rate Shipping
pt_BR: Activar WooCommerce Mercado De Taxa Fixa De Envio

en: Enable WooCommerce Marketplace Free Shipping
pt_BR: Activar WooCommerce Mercado Frete Grátis

en: Enable WooCommerce Marketplace Local Pickup Shipping
pt_BR: Activar WooCommerce Mercado Local De Captação De Envio

en: Enable/Disable
pt_BR: Activar/Desactivar

en: Enabled
pt_BR: Habilitado

en: Endpoint
pt_BR: Ponto final

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions on the accounts pages. They should be unique.
pt_BR: Pontos finais são acrescentados os URLs de suas páginas para lidar com ações específicas sobre as contas páginas. Devem ser únicas.

en: Enter a cost (excl. tax) or sum, e.g.
pt_BR: Introduza um custo (expt. fiscal) ou soma, por exemplo,

en: Enter Message
pt_BR: Introduza Mensagem

en: Enter Subject
pt_BR: Introduza O Assunto

en: Enter the number of days before a download link expires, or leave blank.
pt_BR: Introduza o número de dias antes de um link para download expira, ou deixar em branco.

en: Enter valid amount
pt_BR: Digite válido quantidade

en: Entered phone number is not valid.
pt_BR: Número de telefone introduzido não é válido.

en: ERROR
pt_BR: ERRO

en: Error
pt_BR: Erro

en: Error Sending Mail.
pt_BR: Erro Ao Enviar Email.

en: Europe Zone = Any country in Europe = Flat rate shipping
pt_BR: Europa Zona de = Qualquer país na Europa = taxa fixa de envio

en: Everywhere
pt_BR: Em todo lugar

en: ex. 10 in percent
pt_BR: ex. 10 por cento

en: Existing Commission
pt_BR: Comissão Já Existente

en: Extensions
pt_BR: Extensões

en: External/Affiliate
pt_BR: Externo/Afiliados

en: Facebook Profile ID
pt_BR: Facebook IDENTIFICAÇÃO do Perfil do

en: Facebook SDK returned an error:
pt_BR: Facebook SDK retornou um erro:

en: Facebook URL not valid
pt_BR: Facebook URL não é válido

en: Failed
pt_BR: Falha

en: failed
pt_BR: falha

en: Failed order emails are sent to chosen recipient(s) when orders have been marked failed (if they were previously processing or on-hold).
pt_BR: Falha de ordem de e-mails são enviados para o receptor escolhido(s) quando os pedidos foram marcados falha (se eles foram anteriormente processamento ou em espera).

en: Favourite list empty.
pt_BR: Lista de favoritos vazio.

en: Favourited By
pt_BR: Liked Por

en: Featured
pt_BR: Destaque

en: Feb
pt_BR: Fevereiro

en: February
pt_BR: Fevereiro

en: Feedback
pt_BR: Comentários

en: Field left blank!!!
pt_BR: À esquerda do campo em branco!!!

en: File Name
pt_BR: Nome De Ficheiro

en: File name
pt_BR: Nome de ficheiro

en: file size too large
pt_BR: tamanho de arquivo muito grande

en: File Url
pt_BR: Url Do Arquivo

en: Fill all required fields.
pt_BR: Preencha todos os campos obrigatórios.

en: Fill required fields.
pt_BR: Preencha os campos necessários.

en: Filter by Product
pt_BR: Filtrar por Produto

en: Filter by Seller
pt_BR: Filtro pelo Vendedor

en: First Name
pt_BR: Primeiro Nome

en: First name
pt_BR: Primeiro nome

en: First name is not valid
pt_BR: O primeiro nome não é válido

en: First name is not valid.
pt_BR: O primeiro nome não é válido.

en: for
pt_BR: para

en: For example
pt_BR: Por exemplo

en: Free!
pt_BR: Livre!

en: Friday
pt_BR: Sexta-feira

en: From:
pt_BR: A partir de:

en: From… YYYY-MM-DD
pt_BR: A partir de... AAAA-MM-DD

en: Go Back To seller List
pt_BR: Voltar Para a Lista de fornecedores

en: Go shop
pt_BR: Ir para a loja

en: Go To Products
pt_BR: Ir Para Produtos

en: Google Plus ID
pt_BR: O Google Plus IDENTIFICAÇÃO

en: Google Plus URL not valid
pt_BR: O Google Plus URL não é válido

en: Graph returned an error:
pt_BR: Gráfico retornou um erro:

en: Grouped products
pt_BR: Agrupados produtos

en: Height
pt_BR: Altura

en: Here
pt_BR: Aqui

en: Hi
pt_BR: Oi

note: %s Customer first name
en: Hi %s,
pt_BR: Olá %s,

en: How do you rate this store
pt_BR: Como você classifica este arquivo

en: I am a customer
pt_BR: Sou cliente

en: I am a seller
pt_BR: Eu sou um vendedor

en: If checked, a separate login form will be created for sellers
pt_BR: Se marcada, um formulário de login será criado para os vendedores

en: If checked, seller will have separate dashboard like admin
pt_BR: Se estiver assinalada a opção, o vendedor terá separado de dashboard como admin

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
pt_BR: Se isso foi um erro, ignore este e-mail e nada vai acontecer.

en: If you have any problems, please contact me at
pt_BR: Se você tiver qualquer problema, por favor contacte-me em

en: If you have any query, please contact us at -
pt_BR: Se você tem alguma pergunta, por favor contacte-nos em

en: Image
pt_BR: Imagem

en: Image Gallery
pt_BR: Galeria De Imagens

en: In Stock
pt_BR: Em Estoque

en: In stock
pt_BR: Em estoque

en: Information
pt_BR: Informações

en: Insert file URL
pt_BR: Insira o URL do arquivo

en: Invalid input.
pt_BR: Entrada inválida.

en: Invalid or Duplicate SKU.
pt_BR: Inválidos ou Duplicados SKU.

en: Invalid Price.
pt_BR: Preço Inválido.

en: Invalid Seller ID.!
pt_BR: Invalid ID do Vendedor.!

en: Invalid User!
pt_BR: Usuário Inválido!

en: Inventory
pt_BR: Inventário

en: Invoice Of Order
pt_BR: Nota Fiscal De Ordem

en: Item Count
pt_BR: Contagem De Item

en: Items to Invoice
pt_BR: Itens para Fatura

en: January
pt_BR: Janeiro

en: July
pt_BR: Julho

en: June
pt_BR: Junho

en: Just to let you know, we have received your order #%s, and it is now being processed:
pt_BR: Só para que você saiba, nós não temos recebido o seu pedido #%s, e agora está sendo processado:

en: Last 7 Days
pt_BR: Últimos 7 Dias

en: Last Month
pt_BR: Último Mês

en: Last Name
pt_BR: Último Nome

en: Last name
pt_BR: Último nome

en: Last name is not valid
pt_BR: Último nome não é válido

en: Last name is not valid.
pt_BR: Último nome não é válido.

en: Least Sale
pt_BR: Menos Venda

en: Leave blank for unlimited re-downloads.
pt_BR: Deixe em branco para um ilimitado número de re-downloads".

en: Length
pt_BR: Comprimento

en: Lets you charge a fixed rate for shipping.
pt_BR: Permite-lhe cobrar uma taxa fixa para o transporte.

en: Life Time Sale
pt_BR: O Tempo De Vida De Venda

en: Limit to specific ZIP/postcodes
pt_BR: Limite específico ZIP/cep

en: Linked Products
pt_BR: Produtos Vinculados

en: Linkedin Profile ID
pt_BR: ID de seu Perfil do Linkedin

en: LinkedIN URL not valid
pt_BR: O LinkedIN URL não é válido

en: Local Zone = California ZIP 90210 = Local pickup
pt_BR: Local Zona = Califórnia CEP 90210 = Local de recebimento

en: Login Here
pt_BR: Login Aqui

en: Lost your password?
pt_BR: Perdeu sua senha?

en: LxWxH in decimal form
pt_BR: LxWxH na forma decimal

en: Mail Sent Successfully
pt_BR: E-Mail Enviado Com Sucesso

en: Make Payment
pt_BR: Fazer O Pagamento

en: Manage
pt_BR: Gerenciar

en: Manage Feedback
pt_BR: Gerenciar Comentários

en: Manage product settings for seller.
pt_BR: Gerenciar configurações de produto para o vendedor.

en: Manage Shipping
pt_BR: Gerencie O Transporte

en: Manage Stock
pt_BR: Gerenciar Estoque

en: Manage stock?
pt_BR: Gerenciar estoque?

en: March
pt_BR: Março

note: Name of the plugin
en: Marketplace
pt_BR: Mercado

en: Marketplace Account endpoints
pt_BR: Conta do mercado pontos de extremidade

en: Marketplace Addons
pt_BR: Mercado Addons

en: Marketplace Flat Rate Shipping
pt_BR: Mercado De Taxa Fixa De Envio

en: Marketplace Local Pickup Shipping
pt_BR: Mercado Local De Captação De Envio

en: Marketplace Seller Details
pt_BR: Mercado Vendedor Detalhes

en: Marketplace Seller list
pt_BR: Mercado Vendedor lista

en: Marketplace Seller Panel.
pt_BR: Mercado Vendedor Painel.

en: May
pt_BR: Pode

en: May be  you are using a white space in shop url.
pt_BR: Pode ser que você esteja usando um espaço em branco na loja url.

en: Message
pt_BR: Mensagem

en: Message :
pt_BR: Mensagem :

en: Message field cannot be empty.
pt_BR: Mensagem de campo não pode ser vazio.

en: Message length should be less than 500.
pt_BR: Tamanho da mensagem deve ser menor do que 500.

en: Message:
pt_BR: Mensagem:

en: Message:
pt_BR: Mensagem:

en: Method
pt_BR: Método

[ctx: min_price]
en: From:
pt_BR: A partir de:

en: Minimum Commission
pt_BR: Comissão Mínima

en: Monday
pt_BR: Segunda-feira

en: move this to the trash
pt_BR: mover este para o lixo

en: My Favourite Seller
pt_BR: O Meu Favorito Vendedor

en: My Profile
pt_BR: Meu Perfil

en: N.A
pt_BR: N. Uma

en: NAME
pt_BR: NOME

en: Name
pt_BR: Nome

en: Never
pt_BR: Nunca

en: New Customer Order
pt_BR: Nova Ordem De Cliente

en: New Password (Leave blank to leave unchanged)
pt_BR: Nova palavra-Passe (Deixe em branco para deixar inalterado)

en: New Query Reply
pt_BR: Nova Consulta Responder

en: New seller emails are sent to admin
pt_BR: Novo vendedor são enviados e-mails para administração

en: New seller emails are sent to chosen recipient(s)
pt_BR: Novo vendedor e-mails são enviados para o receptor escolhido(s)

en: New Seller Register
pt_BR: Novo Vendedor Registar

en: New Seller register
pt_BR: Novo Vendedor registar

en: New seller register
pt_BR: Novo vendedor registar

en: New Seller registration on %s
pt_BR: Novo Vendedor de registo em %s

en: New Seller registration on %s:
pt_BR: Novo Vendedor de registo em %s:

en: Next
pt_BR: Próximo

en: No
pt_BR: Nenhum

en: No billing address set.
pt_BR: Nenhum endereço de faturamento conjunto.

en: No Data Found
pt_BR: Dados Não Encontrado

en: No Followers Available.
pt_BR: Não Seguidores Disponíveis.

en: No Group found
pt_BR: Nenhum Grupo encontrado

en: No info. provided.
pt_BR: Sem informações. fornecido.

en: No orders found.
pt_BR: Sem encomendas encontrado.

en: No product available !
pt_BR: Nenhum produto disponível !

en: No product found...
pt_BR: Nenhum produto encontrado...

en: No Sellers Available.
pt_BR: Nenhum Vendedores Disponíveis.

en: No shipping class
pt_BR: Não envio classe

en: No shipping methods offered to this zone.
pt_BR: Nenhum método de envio oferecido a esta zona.

en: Nope! Security check failed!
pt_BR: Não! Verificação de segurança falhou!

en: Not Available
pt_BR: Não Disponível

en: Nothing was found at this location.
pt_BR: Nada foi encontrado no local.

en: Notification
pt_BR: Notificação

en: Notification to Shop Followers
pt_BR: Notificação para Loja de Seguidores

en: Notifications
pt_BR: Notificações

en: Nov
pt_BR: Novembro

en: November
pt_BR: Novembro

en: Oct
pt_BR: Outubro

en: October
pt_BR: Outubro

en: On ordering seller product this mail will inform seller regarding the purchase.
pt_BR: Na ordenação do vendedor do produto este e-mail vai informar o vendedor sobre a compra.

en: on-hold
pt_BR: em espera

en: Only
pt_BR: Apenas

en: Oops! That page can’t be found.
pt_BR: Ops! A página não pode ser encontrada.

en: Oops, Unable to send mail to the seller.
pt_BR: Ops, não é Possível enviar email para o vendedor.

en: optional
pt_BR: opcional

en: Order
pt_BR: Fim

en: Order complete emails are sent to sellers when their orders are marked completed and usually indicate that their orders have been shipped.
pt_BR: A fim de concluir os e-mails são enviados para os vendedores quando suas ordens são marcadas como concluídas e, normalmente, indicam que as suas ordens foram expedidas.

en: Order Date
pt_BR: Data Do Pedido

en: Order fully refunded by Seller.
pt_BR: Ordem totalmente reembolsado pelo Vendedor.

en: Order History
pt_BR: Histórico De Pedidos

en: Order ID
pt_BR: IDENTIFICAÇÃO da ordem de

en: Order Id
pt_BR: Identificação Da Ordem De

en: Order Information
pt_BR: Informação Da Ordem

en: Order Invoice
pt_BR: Nota Fiscal De Ordem De

en: Order Notes
pt_BR: Notas

en: Order per page
pt_BR: Ordem por página

en: Order refunded emails are sent to sellers when their orders are refunded.
pt_BR: Ordem reembolsado e-mails são enviados para os vendedores quando suas ordens são reembolsados.

en: Order Refunds
pt_BR: Ordem De Reembolsos

en: Order Status
pt_BR: Status Do Pedido

en: Order status is already "
pt_BR: Status do pedido é já "

en: Order status updated.
pt_BR: Ordem de status atualizado.

en: Orders
pt_BR: Encomendas

en: out of 5
pt_BR: fora de 5

en: Out of Stock
pt_BR: Fora do Estoque

en: Out of stock
pt_BR: Fora do estoque

[ctx: Page slug]
en: Seller
pt_BR: Vendedor

[ctx: Page title]
en: Seller
pt_BR: Vendedor

en: Paid
pt_BR: Pago

en: Password
pt_BR: Palavra-passe

en: Password Change
pt_BR: Alteração De Senha

en: Password reset is not allowed for this user
pt_BR: Redefinição de senha não é permitido para este usuário

en: Pay
pt_BR: Pagar

en: Paying Ammount
pt_BR: Pagamento De Quantia

en: Payment Details
pt_BR: Detalhes Do Pagamento

en: Payment Details :
pt_BR: Detalhes Do Pagamento :

en: Payment gateway
pt_BR: Gateway de pagamento

en: Payment has been already done.
pt_BR: O pagamento já foi feito.

en: Payment has been successfully done.
pt_BR: O pagamento foi feito com sucesso.

en: Payment Information
pt_BR: Informações De Pagamento

en: Payment Method
pt_BR: Método De Pagamento

en: Payment via Wallet
pt_BR: O pagamento através de Carteira

en: Pending
pt_BR: Pendente

en: pending payment
pt_BR: pendentes de pagamento

en: Phone Number
pt_BR: Número De Telefone

en: Phone number length must not exceed 10.
pt_BR: Número de telefone de comprimento não deve exceder de 10.

en: Phone number not valid.
pt_BR: Número de telefone não é válido.

en: Please check you mail for activation link.
pt_BR: Por favor, verifique você mail para o link de activação.

en: Please check your mail for activation link.
pt_BR: Por favor, verifique seu email para o link de activação.

en: Please enter password.
pt_BR: Por favor, introduza a palavra-passe.

en: Please Enter Product Name!!!
pt_BR: Por Favor, Insira O Nome Do Produto!!!

en: Please Enter SKU
pt_BR: Por favor, Digite SKU

en: Please enter template name.
pt_BR: Por favor, introduza o nome do modelo.

en: Please enter the page width.
pt_BR: Por favor, digite a largura da página.

en: Please enter the valid template name
pt_BR: Por favor, digite o válido nome do modelo

en: Please enter the valid template name.
pt_BR: Por favor, digite o válido nome do modelo.

en: Please enter username
pt_BR: Por favor, insira o nome de usuário

en: Please enter username or email address.
pt_BR: Por favor, insira o nome de usuário ou endereço de e-mail.

en: Please enter valid page width.
pt_BR: Por favor, digite válido largura da página.

en: Please enter valid phone number.
pt_BR: Por favor, introduza o número de telefone válido.

en: please enter valid product sku, it shoud be equal or larger than 3 characters
pt_BR: por favor, digite válido sku do produto, este deve ser igual ou maior do que 3 caracteres

en: Please enter valid Shop URL.
pt_BR: Por favor, digite válido Loja URL.

en: Please enter your first name.
pt_BR: Por favor introduza o seu primeiro nome.

en: Please enter your last name.
pt_BR: Por favor, digite o seu sobrenome.

en: Please enter your phone number.
pt_BR: Por favor, introduza o seu número de telefone.

en: Please enter your Shop Name.
pt_BR: Por favor, introduza a sua Loja de Nome.

en: Please fill shop name.
pt_BR: Por favor, preencha loja de nome.

en: Please review the request
pt_BR: Por favor, reveja a pedido

en: Please select customer from the list
pt_BR: Por favor, selecione o cliente da lista

en: Please select items to refund.
pt_BR: Por favor, selecione itens para reembolso.

en: Please select product and seller both.
pt_BR: Por favor, selecione o seu produto e o vendedor ambos.

en: Please select review(s).
pt_BR: Por favor, selecione revisão(s).

en: Please select the background color.
pt_BR: Por favor, selecione a cor de fundo.

en: Please select the base color.
pt_BR: Por favor, selecione a cor de base.

en: Please select the body color.
pt_BR: Por favor, selecione a cor do corpo.

en: Please select the text color.
pt_BR: Por favor, selecione a cor do texto.

en: Please update the commission rate
pt_BR: Por favor, atualize a taxa de comissão de

en: Please, do contact us if you have additional queries. Thanks again!
pt_BR: Por favor, entre em contato conosco se você tiver consultas adicionais. Obrigado novamente!

en: Postal Code
pt_BR: Código Postal

en: Postcode
pt_BR: Código postal

en: Price
pt_BR: Preço

en: Price Rating
pt_BR: Preço Classificação

en: Price, Value, Quality rating cannot be empty.
pt_BR: Preço, o Valor, a classificação de Qualidade não pode estar vazia.

en: Print Invoice
pt_BR: Imprimir Factura

en: Processing
pt_BR: Processamento de

en: processing
pt_BR: processamento de

en: Processing...
pt_BR: Processamento de...

en: Product
pt_BR: Produto

en: product
pt_BR: produto

en: Product approval request
pt_BR: Produto de solicitação de aprovação

en: Product Approve or Disapprove
pt_BR: Produto de Aprovar ou Reprovar

en: Product Approved
pt_BR: Produto Aprovado

en: Product categories
pt_BR: Categorias de produtos

en: Product Category
pt_BR: Categoria De Produto

en: Product Count
pt_BR: Contagem De Produtos

en: Product from Seller
pt_BR: Produtos do Vendedor

en: Product List
pt_BR: Lista De Produtos

en: product moved to the Trash.
pt_BR: produto movidos para a Lixeira.

en: Product Name
pt_BR: Nome Do Produto

en: Product Publish
pt_BR: Produto Publicar

en: Product Publish emails are sent to chosen recipient(s)
pt_BR: Produto Publicar os e-mails são enviados para o receptor escolhido(s)

en: Product Rejected
pt_BR: Produto Rejeitado

en: Product Settings
pt_BR: Configurações De Produto

en: Product Short Description
pt_BR: Produto Breve Descrição

en: Product SKU
pt_BR: SKU do produto

en: Product Status
pt_BR: Estado Do Produto

en: Product Thumbnail
pt_BR: Produto Em Miniatura

en: Product Total
pt_BR: Produto Total

en: Product Type
pt_BR: Tipo De Produto

en: Product type for seller
pt_BR: Tipo de produto para o vendedor

en: Product URL
pt_BR: URL do produto

en: Products
pt_BR: Produtos

en: Profile
pt_BR: Perfil

en: Profile Link
pt_BR: Perfil Link

en: Profile updated successfully.
pt_BR: Perfil atualizado com êxito.

en: Publish
pt_BR: Publicar

en: Quality
pt_BR: Qualidade

en: Quality Rating
pt_BR: Avaliação De Qualidade

en: Quantity
pt_BR: Quantidade

en: Query emails are sent to chosen recipient(s)
pt_BR: Consulta de e-mails são enviados para o receptor escolhido(s)

en: Query list
pt_BR: Lista de consulta

en: Rated
pt_BR: Avaliado

en: Recent Orders
pt_BR: Encomendas Recentes

en: Recent Product from Seller
pt_BR: Últimos Produtos do Vendedor

en: Refund
pt_BR: Reembolso

en: Refund Amount
pt_BR: Montante De Reembolso

en: Refund Cancel
pt_BR: O Reembolso Cancelar

en: Refund Manually
pt_BR: O Reembolso Manualmente

en: Refund Quantity
pt_BR: O Reembolso Quantidade

en: Refund Reason (Optional)
pt_BR: O Reembolso Razão (Opcional)

en: Refund via
pt_BR: O reembolso através

en: Refunded
pt_BR: Reembolsado

en: refunded
pt_BR: reembolsado

en: Refunded Amount
pt_BR: O Reembolso Do Montante

en: Refunded successfully.
pt_BR: Devolvido com êxito.

en: Region(s)
pt_BR: Região(s)

en: Register
pt_BR: Registar

en: Registration complete check your mail for password!
pt_BR: Inscrição completa verificar seu e-mail para a senha!

en: Regular Price
pt_BR: Preço Normal

en: Regular Price is not a number.
pt_BR: Preço normal não é um número.

en: Remain Ammount
pt_BR: Permanecem Quantidade

en: Remaining Amount
pt_BR: O Valor Restante

en: Remaining Payment
pt_BR: Restante Pagamento

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Replied
pt_BR: Respondeu:

en: Reply
pt_BR: Responder

en: Reply to
pt_BR: Responder

en: Reply to Seller Regarding Query
pt_BR: Resposta do Vendedor Sobre Consulta

en: Reports
pt_BR: Relatórios

en: Required field.
pt_BR: Campo obrigatório.

en: Reset
pt_BR: Repor

en: Rest of the World
pt_BR: Resto do Mundo

en: Restock Refunded items
pt_BR: Reabastecer Reembolsado itens

en: Review
pt_BR: Revisão

en: Review
pt_BR: Revisão

en: Review added successfully.
pt_BR: Revisão adicionado com êxito.

en: Reward
pt_BR: Recompensa

en: Reward Points
pt_BR: Seus Pontos De Recompensa

en: Sale
pt_BR: Venda

en: Sale end date
pt_BR: Venda data final

en: Sale Order History
pt_BR: Venda Histórico De Pedidos

en: Sale Price
pt_BR: Preço De Venda

en: Sale Price cannot be greater than Regular Price.
pt_BR: Preço de venda não pode ser maior do que o Preço Normal.

en: Sale Price is not a number.
pt_BR: Preço de venda não é um número.

en: Sale start date
pt_BR: Venda data de início

en: Saturday
pt_BR: Sábado

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Save Changes
pt_BR: Salve As Alterações

en: Save changes
pt_BR: Salve as alterações

en: Save changes to continue adding shipping methods to this zone
pt_BR: Salvar as alterações para continuar adicionando métodos de envio a esta zona

en: Save Shipping Classes
pt_BR: Salvar Envio De Classes

en: Schedule
pt_BR: Programação

en: Search
pt_BR: Procura

en: search
pt_BR: procura

en: Search by Order ID
pt_BR: Pesquisa por Ordem de ID

en: Search by Product Name
pt_BR: Pesquisa pelo Nome do Produto

en: Search&hellip;
pt_BR: Procurar...

en: secrity check...!
pt_BR: secrity seleção...!

en: Security check failed!!!
pt_BR: Verificação de segurança falhou!!!

en: Security check failed, nonce empty!
pt_BR: Verificação de segurança falhou, nonce vazio!

en: Security check failed, nonce verification failed!
pt_BR: Verificação de segurança falhou, nonce verificação falhou!

en: Select
pt_BR: Selecione

en: Select a country
pt_BR: Selecione um país

en: select customers to delete from list.!
pt_BR: selecione os clientes a eliminar a partir da lista.!

en: Select or Upload Media Of Your Chosen Persuasion
pt_BR: Selecione ou fazer Upload de Mídia Do Seu Escolhido Persuasão

en: Select regions within this zone
pt_BR: Seleccione regiões no interior desta zona

en: Select Seller
pt_BR: Selecione Vendedor

en: select seller option
pt_BR: selecione vendedor opção

en: Select status
pt_BR: Selecione status

en: Select status for order.
pt_BR: Selecione o estado para a ordem.

en: Seller
pt_BR: Vendedor

en: Seller Access
pt_BR: Vendedor De Acesso

en: Seller added successfully in favourite list.
pt_BR: Vendedor adicionado com sucesso na lista de favoritos.

en: Seller Approval
pt_BR: Vendedor De Aprovação

en: Seller Collection
pt_BR: Vendedor Coleção

en: Seller Dashboard
pt_BR: Vendedor Dashboard

en: Seller dashboard
pt_BR: Vendedor dashboard

en: Seller Disapprove
pt_BR: Vendedor Reprovar

en: Seller is already added in favourite list.
pt_BR: O vendedor já está adicionado na lista de favoritos.

en: Seller List
pt_BR: Vendedor Lista

en: Seller Menu Title
pt_BR: Vendedor Título De Menu

en: Seller Name
pt_BR: Nome Do Vendedor

en: Seller Order Cancelled
pt_BR: Vendedor Ordem Cancelada

en: Seller Order Completed
pt_BR: Vendedor Pedido Concluído

en: Seller Order Failed
pt_BR: O Vendedor, A Fim De Falha

en: Seller Order Invoice
pt_BR: Vendedor Nota Fiscal De Ordem De

en: Seller Order Invoice Of Order
pt_BR: Vendedor Nota Fiscal De Ordem De Ordem De

en: Seller Order On-Hold
pt_BR: Vendedor Ordem Em Espera

en: Seller Order Placed
pt_BR: O Vendedor Encomenda

en: Seller Order Processing
pt_BR: Vendedor De Processamento De Ordem De

en: Seller Order Refunded
pt_BR: Vendedor Ordem Reembolsado

en: Seller Profile
pt_BR: Vendedor Perfil

en: Seller profile
pt_BR: Vendedor perfil

en: Seller Queries
pt_BR: Vendedor Consultas

en: Seller Register
pt_BR: Vendedor Registar

en: Seller Shipping
pt_BR: Vendedor De Envio

en: Seller Shop URL :-
pt_BR: Vendedor de Loja URL :-

en: seller store name is too short,contain white space or empty
pt_BR: vendedor de loja nome é muito curto,conter espaço em branco ou vazia

en: Seller updated for selected product(s).
pt_BR: Vendedor atualizado para o produto selecionado(s).

en: Seller User Name is not valid
pt_BR: O vendedor de Nome de Usuário não é válido

en: Seller will be automatically approved
pt_BR: Vendedor será automaticamente aprovado

en: Seller:
pt_BR: Vendedor:

en: Send Mail
pt_BR: Enviar E-Mail

en: Send Notification
pt_BR: Enviar Notificação

en: Sep
pt_BR: Setembro

en: Separate Login Form
pt_BR: Separada Do Formulário De Login

en: Separate seller dashboard
pt_BR: Separado vendedor dashboard

en: September
pt_BR: Setembro

en: Set Seller Commision
pt_BR: Definir O Vendedor Comissão

en: Settings
pt_BR: Definições

en: Shipping
pt_BR: Envio

en: Shipping Address
pt_BR: Endereço Para Envio

en: Shipping address
pt_BR: Endereço para envio

en: Shipping Class
pt_BR: Envio Classe

en: Shipping class
pt_BR: Envio classe

en: Shipping Class Name
pt_BR: O Transporte Nome De Classe

en: Shipping Classes
pt_BR: Envio De Classes

en: Shipping classes are used by certain shipping methods to group similar products.
pt_BR: Envio de classes são utilizados por determinados métodos de envio para grupo de produtos similares.

en: Shipping classes can be used to group products of similar type and can be used by some Shipping Methods (such as Flat Rate Shipping) to provide different rates to different classes of product.
pt_BR: Envio de classes pode ser usada para produtos do grupo de tipo semelhante e pode ser usado por alguns Métodos de Envio (tais como o ecrã Plano, Taxa de Envio) para fornecer diferentes taxas para diferentes categorias de produto.

en: Shipping Method
pt_BR: Método De Envio

en: Shipping Method(s)
pt_BR: Método de envio(s)

en: Shipping Zone
pt_BR: Zona De Envio

en: Shop Address
pt_BR: Loja Endereço

en: Shop Address 1
pt_BR: Loja Endereço 1

en: Shop Address 2
pt_BR: Loja De Endereço 2

en: Shop Address :
pt_BR: Loja Endereço :

en: Shop Follower
pt_BR: Loja Seguidor

en: Shop Follower Notification
pt_BR: Loja Seguidor De Notificação

en: Shop Followers
pt_BR: Loja Seguidores

en: Shop Logo
pt_BR: Loja De Logotipo

en: Shop Name
pt_BR: Loja De Nome

en: Shop name is not valid
pt_BR: Loja de nome não é válido

en: Shop name is not valid.
pt_BR: Loja de nome não é válido.

en: Shop name is required.
pt_BR: A loja é necessário o nome.

en: Shop Phone Number
pt_BR: Loja De Número De Telefone

en: Shop URL
pt_BR: Loja de URL

en: Shop URL cannot be changed.
pt_BR: Loja de URL não pode ser alterado.

en: Show banner on seller page
pt_BR: Mostrar banner na página vendedor

en: SKU already exist please select another SKU
pt_BR: SKU já existe por favor, escolha outro SKU

en: SKU is OK
pt_BR: SKU OK

en: SKU refers to a Stock-keeping unit, a unique identifier for each distinct product and service that can be purchased.
pt_BR: SKU refere-se a um Stock-keeping unit, um identificador exclusivo para cada distintas produto e serviço que pode ser adquirido.

en: Social Links
pt_BR: Relações Sociais

en: Social Profile
pt_BR: Perfil Social

en: Someone
pt_BR: Alguém

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
pt_BR: Alguém solicitou que o ser redefinição de senha para a conta seguinte:

en: Sorry Account Balance is Low
pt_BR: Desculpe, o Saldo da Conta é de Baixo

en: Sorry, but you can not edit other sellers' product..!
pt_BR: Desculpe, mas você não pode editar outros vendedores de produtos..!

en: Sorry, you are not allowed to access invoice.
pt_BR: Desculpe, você não tem permissão para acessar a fatura.

en: Sorry, You can't access other seller's orders.
pt_BR: Desculpe, Você não pode acessar o outro vendedor ordens.

en: Sorry, You can't edit other seller's shipping zone.
pt_BR: Desculpe, Você não pode editar outro vendedor zona de embarque.

en: Sorry, your nonce did not verify.
pt_BR: Desculpe, seu nonce não se verificar.

en: Standard Payment
pt_BR: Padrão De Pagamento

en: State
pt_BR: Estado

en: State / County
pt_BR: Estado / Distrito

en: Status
pt_BR: Estado

en: Status: Order status is
pt_BR: Status: status do Pedido

en: Stock
pt_BR: Estoque

en: Stock Qty
pt_BR: Estoque Qtd

en: Stock Quantity is not a number.
pt_BR: Estoque Quantidade não é um número.

en: Stock Status
pt_BR: Status Do Estoque

en: Stock status
pt_BR: Status do estoque

en: Store
pt_BR: Loja

en: SUBJECT
pt_BR: ASSUNTO

en: Subject
pt_BR: Assunto

en: Subject :
pt_BR: Assunto :

en: Subject field can not be blank.
pt_BR: Campo de assunto não pode ser em branco.

en: Subject field cannot be empty.
pt_BR: Campo de assunto não pode estar vazia.

en: Subject Invalid.
pt_BR: Assunto Inválido.

en: Subject not valid.
pt_BR: O assunto não é válido.

en: Subject:
pt_BR: Assunto:

en: Submit Review
pt_BR: Enviar Revisão

en: Success
pt_BR: Sucesso

en: Sucessfully deleted.
pt_BR: Sucesso excluídos.

en: Summary
pt_BR: Resumo

en: Sunday
pt_BR: Domingo

en: Support
pt_BR: Suporte

en: Tax
pt_BR: Imposto

en: Tax status
pt_BR: Situação fiscal

[ctx: Tax status]
en: None
pt_BR: Nenhum

en: Taxable
pt_BR: Sujeito passivo

en: Telephone
pt_BR: Telefone

en: Thanks for choosing Marketplace.
pt_BR: Obrigado por escolher o Mercado.

en: Thanks for choosing marketplace.
pt_BR: Obrigado por escolher o mercado.

en: Thanks for your order. It is on-hold until we confirm that payment has been received. In the meantime, here is a reminder of what you ordered:
pt_BR: Obrigado por sua ordem. Ele está em espera até que confirmar que o pagamento foi recebido. Entretanto, aqui está um lembrete de que você pediu:

en: The shop URL already EXISTS please try different shop url
pt_BR: A loja de URL já EXISTE, por favor, tente diferente da loja de url

en: There are no notes yet.
pt_BR: Não há notas ainda.

en: There was some issue in process. Please try again.!
pt_BR: Houve algum problema no processo. Por favor, tente novamente.!

en: This controls the title which the user sees during checkout.
pt_BR: Este controla o título que o usuário vê durante o checkout.

en: This field cannot be left blank
pt_BR: Este campo não pode ser deixado em branco

en: this field could not be left blank
pt_BR: este campo não pode ser deixado em branco

en: This is an order notification sent to sellers containing order details after an order is placed on-hold.
pt_BR: Esta é uma ordem enviada uma notificação para os vendedores que contém detalhes do pedido depois de uma ordem é colocada em espera.

en: This is an order notification sent to sellers containing order details after payment.
pt_BR: Esta é uma ordem enviada uma notificação para os vendedores que contém detalhes do pedido após o pagamento.

en: This Month
pt_BR: Este Mês

en: This shop URl already EXISTS please try different shop url.
pt_BR: Esta loja URl já EXISTE, por favor, tente diferente da loja de url.

en: This Year
pt_BR: Este Ano

en: This zone is used for shipping addresses that aren&lsquo;t included in any other shipping zone. Adding shipping methods to this zone is optional.
pt_BR: Esta zona é usada para envio de endereços que não estão incluídos em qualquer outra zona de embarque. Adicionando métodos de envio para esta zona é opcional.

en: Thursday
pt_BR: Quinta-feira

en: Title
pt_BR: Título

en: To reset your password, visit the following address:
pt_BR: Para repor a sua palavra-passe, visite o seguinte endereço:

en: Top Billing Countries
pt_BR: Topo De Faturamento Países

en: Top Selling Product
pt_BR: O Produto Mais Vendido

en: Total Commission
pt_BR: Comissão Total

en: Total Orders
pt_BR: Total De Pedidos

en: Total Payout
pt_BR: Total De Pagamento

en: Total Price
pt_BR: Preço Total

en: Total Products
pt_BR: Total De Produtos

en: Total Sale
pt_BR: Do Total Da Venda

en: Total Seller Amount
pt_BR: Total Quantidade Vendedor

en: Total-Amount
pt_BR: Total-Quantidade

en: To… YYYY-MM-DD
pt_BR: Para... AAAA-MM-DD

en: Tranaction Id
pt_BR: Id Da Transação

en: Transaction
pt_BR: Transação

en: Transaction ID
pt_BR: ID da transação

en: Transaction Id
pt_BR: Id Da Transação

en: Transactions
pt_BR: Transações

en: Trash
pt_BR: Lixo

en: Tuesday
pt_BR: Terça-feira

en: Twitter Profile ID
pt_BR: ID de seu Perfil do Twitter

en: Twitter URL not valid
pt_BR: URL do Twitter não é válido

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Unable to delete order(s).
pt_BR: Não é possível excluir ordem(s).

en: UnAssigned
pt_BR: Não atribuídos

en: Unfortunately! Your product (
pt_BR: Infelizmente! O seu produto (

en: Unit Price
pt_BR: Preço Unitário

en: Unlimited
pt_BR: Ilimitado

en: Update
pt_BR: Atualização

en: Upload image jpeg or png
pt_BR: Upload de imagem jpeg ou png

en: Upload Thumb
pt_BR: Upload Do Polegar

en: Upload valid
pt_BR: Upload válido

en: US Domestic Zone = All US states = Flat rate shipping
pt_BR: EUA Zona = Todos os estados dos EUA = taxa fixa de envio

en: Use
pt_BR: Utilização

en: Use this media
pt_BR: Usar esta mídia

en: Used for variations
pt_BR: Utilizado para variações

en: User :-
pt_BR: Usuário :-

en: User Deleted
pt_BR: Usuário Excluído

en: User email :-
pt_BR: E-mail do usuário :-

en: User Image
pt_BR: Usuário De Imagem

en: User Name Already Taken
pt_BR: Nome De Usuário Já Tomadas

en: user name available
pt_BR: nome de usuário disponível

en: User not activated.
pt_BR: O usuário não ativado.

en: User Password :-
pt_BR: Senha Do Usuário :-

en: UserName
pt_BR: Nome de usuário

en: Username
pt_BR: Nome de usuário

en: Username :
pt_BR: Nome de usuário :

en: Username is required.
pt_BR: Nome de usuário é necessária.

en: Username or email address
pt_BR: Nome de usuário ou endereço de e-mail

en: Username:
pt_BR: Nome de usuário:

en: Value
pt_BR: Valor

en: Value Rating
pt_BR: Valor Classificação

en: Variation price (required)
pt_BR: Variação de preço (obrigatório)

en: Variations
pt_BR: Variações

en: Vendor
pt_BR: Fornecedor

en: View
pt_BR: Visualizar

en: View All
pt_BR: Visualizar Todas As

en: View All Reviews
pt_BR: Ver Todos Os Comentários

en: View Collection
pt_BR: Ver Coleção

en: View Marketplace documentation
pt_BR: Visualizar Mercado de documentação

en: View Order
pt_BR: Visualizar Pedido

en: View Profile
pt_BR: Ver Perfil

en: Visible on the product page
pt_BR: Visível na página de produto

en: Visit customer support
pt_BR: Visite apoio ao cliente

en: Wallet
pt_BR: Carteira

en: Want to sell your own products...!
pt_BR: Quer vender seus próprios produtos...!

en: We have finished processing your order.
pt_BR: Temos que terminar o processamento da sua encomenda.

en: We received your query about:
pt_BR: Recebemos sua consulta sobre:

en: Wednesday
pt_BR: Quarta-feira

en: Weight
pt_BR: Peso

en: Weight (kg):
pt_BR: Peso (kg):

en: Weight in decimal form
pt_BR: Peso em forma decimal

en: Welcome to
pt_BR: Bem-vindo ao

en: What should be done with content owned by this user?
pt_BR: O que deve ser feito com o conteúdo dono este usuário?

en: Width
pt_BR: Largura

en: WooCommerce Marketplace depends on the last version of %s or later to work!
pt_BR: WooCommerce Mercado depende a última versão de %s ou posterior para funcionar!

en: Wordpress Extensions
pt_BR: Extensões De Wordpress

note: Description of the plugin
en: WordPress WooCommerce Marketplace convert your WordPress WooCommerce store in to Marketplace with separate seller product collection and separate seller.
pt_BR: WordPress WooCommerce Mercado de converter o seu WordPress WooCommerce loja no Mercado independente com o vendedor do produto coleta e separado vendedor.

en: Write A Review !
pt_BR: Escreva Um Comentário !

en: Write your review
pt_BR: Escreva o seu comentário

en: Yes
pt_BR: Sim

en: You can add shipping method once you have create shipping zone.
pt_BR: Você pode adicionar o método de envio depois de criar uma zona de envio.

en: You can not add yourself on favourite list.
pt_BR: Você não pode se adicionar na lista de favoritos.

en: You can not use Special characters in shop url except HYPHEN(-).
pt_BR: Você não pode usar caracteres especiais sem a url da loja, exceto HÍFEN (-).

en: You have already reviewed this shop.
pt_BR: Você já avaliou esta loja.

en: You have received an order from
pt_BR: Você recebeu um pedido de

en: You have specified this user for deletion:
pt_BR: Você especificou este usuário para exclusão:

en: Your account has been approved by admin
pt_BR: Sua conta foi aprovada pelo administrador

en: Your account has been created awaiting for admin approval.
pt_BR: Sua conta foi criada aguardando a aprovação fazer administrador.

en: Your account has been Disapproved by admin
pt_BR: Sua conta foi reprovada pelo administrador

en: Your order %s has been fully refunded. There are more details below for your reference:
pt_BR: Seu pedido %s  foi totalmente reembolsado. Existem mais detalhes abaixo para sua referência:

en: Your order %s has been refunded by amount %s. There are more details below for your reference:
pt_BR: Seu pedido %s  foi reembolsado no valor %s . Existem mais detalhes abaixo para sua referência:

en: Your payment is successfull
pt_BR: Seu pagamento foi bem sucedido

en: Your query has been received successfully.
pt_BR: Sua consulta foi recebida com sucesso.

en: Youtube Profile ID
pt_BR: ID do perfil Youtube

en: Youtube URL not valid
pt_BR: URL Youtube inválido

en: Zone
pt_BR: Zona

en: Zone Deleted Successfully.
pt_BR: Zona excluída com sucesso.

en: Zone does not exist!
pt_BR: Zona não existe!

en: Zone Name
pt_BR: Nome da Zona

en: Zone Region
pt_BR: Região da Zona

en: Zone Region(s)
pt_BR: Região (ões) da zona
